Bir Soğuk Savaş klasiği

Bir Soğuk Savaş klasiği
Bir Soğuk Savaş klasiği
ABD'nin Rusya ile ticareti sınırlayan yasayı kaldırıp Rus avukat Magnitsky'nin ölümüyle ilişkili kişilere yaptırım getirmesi Moskova'yı kızdırdı.

WASHINGTON / TELEGRAPH-RT


ABD ’nin Rusya ile ticareti sınırlayan Soğuk Savaş döneminden kalma Jackson Vanik Yasası’nı kaldırıp yerine avukat Sergey Magnitsky’nin gözaltında ölümüyle bağlantılı Rus yetkililere yaptırım öngören bir yasa çıkarma çabası eski düşmanlıkları yeniden alevlendirdi. Önceki gün Senatosu’ndan geçen tasarı Washington yönetimine, Magnitsky’nin ölümüyle ilişkisi bulunan Rus diplomatların ülkeye girişini engelleme ve Amerikan bankalarındaki malvarlıklarını dondurma yetkisi veriyor.
Rus Dışişleri Twetter hesabından “Öyle gözüküyor ki Washington hangi yılda olduğumuzu unutmuş ve hâlâ Soğuk Savaş’ın devam ettiğini sanıyor. Absürd tiyatroda oyun sergiliyor. 21. yy’de işkence ve adam kaçırmanın yasal olduğu ABD’den böyle insan hakları şikâyetleri duymak hayret verici ve akıl almaz” diye çıkıştı. 

Karşılıklı restleşme
Duma Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Aleksey Puşkov ise iki yasanın tek bir paket içinde sunulmasını eleştirirken, insan hakkı ihlali yapmış Amerikan bürokratlara yönelik benzer önlemler alabileceklerini söyledi.
Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov da Dublin’de buluştuğu ABD’li mevkidaşı Hillary Clinton’a karşı önlem hazırlığını iletti. Tasarının olumlu tarafı ise ABD’de 1974’ten bu yana yürürlükte olan Jackson Vanik Yasası’yla konulmuş ticari kısıtlamaları kaldırması. Hermitage Capital Management adlı Amerikan-Rus hukuk şirketinde çalışan Sergey Magnitsky’nin 2009’da Rusya’da gözaltındayken işkence nedeniyle öldüğü belirtiliyor. Tasarının mimarlarından Cumhuriyetçilerin eski başkan adayı Arizona Senatörü John McCain, “Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Rus zengin erkine bu tür insan hakları ihlallerine karşı tolerans göstermeyeceğimizin sinyalini gönderiyoruz” dedi. 4’e karşı 92 oyla kabul edilen tasarıya ilişkin Cumhuriyetçi Senatör Orrin Hatch ise “Rusya’nın sürekli yolsuzluk ve insan hakları ihlallerine karşılık cevap vermeliydik” diye konuştu. 

Avrupa da önlem alıyor
Rusya Başbakanı Dimitri Medvedev geçen hafta ‘Magnitsky Yasası’nın ülkesinde ‘simetrik ve asimetrik tepki’ yaratacağını belirterek “Bu yasanın ticaret kanunuyla ilişkilendirilmesinden kesinlikle hoşlanmadık” demişti. Britanya da benzer bir yasa için çalışıyor. İçişleri Bakanlığı eylülde yolsuzluğa karışmış 60 Rus bürokratın ülkeye girişlerini yasaklamıştı. Avrupa Parlamentosu da ekimde 60 Rus yetkiliye vize sınırlaması ve malvarlıklarının dondurulmasını öngören kararı onaylamıştı.