'Bizde ezan sesi çan sesine karışır, kendimize haksızlık etmeyelim'

ATİNA/BRÜKSEL - İsviçre’de referandum sandığından çıkan minare yasağı Türkiye’de yabancılar için kafi düzeyde ibadet özgürlüğü bulunup bulunmadığı tartışması başlatırken, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, “Ben bunu Türkiye’ye yapılmış bir haksızlık olarak görüyorum” dedi. AGİT toplantısında görüştüğü İsviçre Dışişleri Bakanı Micheline Calmy-Rey’in minare yasağı krizini çözmek için Türkiye’den yardım istediğini anımsatan Davutoğlu, “İstiklal Caddesi’nden Galata Kulesi’ne uzanan yolda camiler de görüyorsunuz, kiliseler de... Ezan ve çan sesleri birbirine karışır. Biz de bazen kendimizi çok fazla eleştiriyoruz” dedi.
ABD Dışişleri’nin dini özgürlükler raporu ile AB ilerleme raporunda Hıristiyan cemaatlerinin kilise inşasından Yehavo Şahitleri’nden Alevilerin cemevlerine uzanan bir dizi eksikliğe dair saptamalar yer alırken, Davutoğlu şöyle konuştu: “Ana akım dinlerin belirli düzenlemeler çerçevesinde Türkiye’de ibadet imkanları bulunmadığını söylemek haksızlık olur. Alanya’da açılan kiliseyi düşünün. Ama birileri dairelerini kilise yapmaya kalkışırsa, ev kiliseler gündeme getirilirse, bu, kamu düzenine aykırı olur. Camileri de aynı şekilde yapmak isterseniz ona da izin verilmez.”

‘İslam da Avrupa dini’
“Türkiye’de ibadet hakkı  ve bu hakkı koruyacak laik demokratik devletin güvencesi var” vurgusu yapan Dışişleri Bakanı, İsviçre gibi elit insanların yaşadığı, demokrasi öncüsü bir ülkedeki kararın Avrupa’nın 16. yüzyılda terk ettiği mezhep çekişmeleri ve dini bağnazlık tehlikesine işaret ettiğini belirtip “İslam da Avrupa’nın otantik dini. Bu dini Balkanlar’da yüzyıllardır yaşıyorlar. Batı Avrupa’da üç nesildir oradalar” dedi. 
Davutoğlu Vatikan kurumlarından Pax Romano’nun bir toplantısında Müslüman hoşgörüsüzlüğünden yakınan din adamlarına ‘Dinlerin bir arada var olabildiği hangi şehirler var’ diye sorup “Marakeş, Şam, İstanbul’da farklı din mensupları ibadetlerini yapar. Kahire’de en eski Hıristiyan geleneği Kıptilik, en büyük caminin dibinde yaşatılır. Müslümanlar hoşgörüsüz olsa bu olabilir miydi? İlk Ermeni Patrikliği’ni İstanbul’da Fatih Sultan Mehmet kurdurdu” yanıtını vermiş.