Blackwater'ın marifeti çok

Irak'ta pazar günü 11 sivili katlettiği için hükümet tarafından birkaç günlüğüne Bağdat sokaklarından men edilen Amerikan özel güvenlik şirketi Blackwater'ın marifetleri bitmiyor.

WASHINGTON - Irak'ta pazar günü 11 sivili katlettiği için hükümet tarafından birkaç günlüğüne Bağdat sokaklarından men edilen Amerikan özel güvenlik şirketi Blackwater'ın marifetleri bitmiyor. Irak'ta karaborsaya düşen ve direnişçilerle kuzeydeki PKK'nın eline geçen silahlarla ilgili soruşturma Blackwater'ın kapasına dayandı. Kuzey Carolina Eyalet Savcılığı, kaybolan silahlarla ilgili Blackwater hakkında soruşturma başlattı. Soruşturmanın Blackwater çalışanlarının Amerikan silahlarını çalıp karaborsada satıp satmadığı ve firmaya ait silahların PKK'nın elindeki silahlarla uşuyup uyuşmadığını ortaya koyması bekleniyor.
Savunma ve Dışişleri müfettişlerinin de savcılığa firmayı suçlamak için yeterli delil olduğu bilgisini sunduğu belirtildi. Eyaletteki The News & Observer gazetesi de savcılık soruşturmasının firmanın Irak'a izinsiz olarak silah, gece görüş dürbünü, zırh ve diğer askeri araç-gereç sokup sokmadığına odaklandığını yazdı.
AP'ye konuşan Amerikalı yetkililer, Blackwater çalışanlarının silahları karaborsaya ya da aracılarla PKK'ya sattıkları tespit edilirse hırsızlık ve yasadışı silah ticaretinden daha ciddi suçlamaların yöneltilebileceğini kaydetti.
Soruşturma hafta başında Temsilciler Meclisi Denetim ve Hükümet Reformu Komitesi'nin Demokrat başkanı Henry Waxman'ın, Dışişleri Başmüfettişi Howard Krongard'a bir mektup yazarak, "Özel güvenlikçilerin Irak'ta silah kaçakçılığına ilişkin soruşturmayı engelliyorsun" diye çatmasının ardından başlatıldı.
Firmanın iki eski çalışanı Kenneth Wayne Cashwell ve William Ellsworth halihazırda silah kaçakçılığıyla ilgili suçlarını itiraf etmiş durumda. İkili en fazla 10 yıl hapis ve 250 bin dolar para cezasına karşılık savcıyla işbirliği yapıyor. Blackwater ABD Dışişleri'nin birlikte çalıştığı üç özel güvenlik şirketinin en büyüğü. Diğer iki şirket Dyncorp ve Triple Canopy hakkında soruşturma açılıp açılmadığı meçhul.
Türkiye temmuzda PKK'lılarda ele geçirilen silahların Amerikan yapımı olduğunu Washington'a sunmuştu. Türkiye'nin suçlamalarının ardından Savunma ve Dışişleri bakanlıkları soruşturmayı hızlandırmıştı. (ap, Reuters)