Blair, Brow ve Bush çocukların diline düştü

Britanya'da eski başbakan Tony Blair, halefi Gordon Brown ve sıkı müttefikliğini yaptıkları ABD Başkanı George W. Bush'in işgalcilikleri, çocukların da diline düştü.

LONDRA - Britanya'da eski başbakan Tony Blair, halefi Gordon Brown ve sıkı müttefikliğini yaptıkları ABD Başkanı George W. Bush'in işgalcilikleri, çocukların da diline düştü. Irak işgali yüzünden halk desteği dibe vurunca haziranda başbakanlığı 10 yıldır maliye bakanlığına talim eden Brown'a bırakan Blair'i mezun olduğu lise de yerden yere vurdu. İskoçya'nın en iyi özel okullarından Fettes College'in öğrencileri, eski mezunlardan Blair'in hayatını acımasızca hicveden bir oyun sergiliyor.
Meşhur korku filmi 'Blair Witch' (Blair Cadısı) gibi tınlayan 'The Which Blair Projesi' (Hangi Blair Projesi) adlı oyunu tarih ve siyaset öğretmeni David McDowell kaleme almış. Gerçek hayattaki gibi oyunda da genç Blair tüm okulu temsil eden baş öğrenciliğe yükselmek için genç Brown'la bir anlaşma yapıyor, ama anlaşma icabı günü gelince bu konumu Brown'a devretmekten hep kaytarıyor. Bush ise öğrenme zorlukları olan Amerikalı öğrenci olarak boy gösteriyor. Anamuhalefetteki muhafazakâr lider David Cameron'a ise esrar içen züppe tipi uygun görülmüş. Tabii Blair, tüm gezegeni yok edebilecek lazer silahına sahip olduğuna dair tartışmalı bir iddiaya dayanarak komşu okulu istilada gecikmiyor.
Kantin hesabı tutan Brown
Oyun, yetişkin bir Blair'in kendini seyirciye "Beni Prenses Di'nin cenazesi, G8 zirvesi, Kuzey İrlanda barışı, Sırbistan'a NATO saldırısı gibi vesilelerle televizyondan tanıyor olabilirsiniz" diye tanıtmasıyla başlıyor. Sahnede şiddet, bombalama ve patlayıcı yüklü teröristler cirit atarken, Blair, "Okula giderken baş rakibim olmak isteyen adamla tanışmıştım. Adı Gordon'dı. Onun sıkıcı, bayıcı okul hayatına şöyle bir bakalım" diyor. Kafayı kantinin hesabını tutmaya takmış Brown'ı, Blair "Baş öğrenci olursam, bir dönem sonra sana devrederim. Ben çok dürüst bir adamımdır" sözleriyle kandırıyor.
McDowell, oyunu, "Kötü niyetli değil, haşarıyız. Ucuz gagları dizmenin eğlenceli olacağını düşündük. İzleyici de keyfini çıkarıyor" diye anlattı. Okulda 1966-71 yıllarında okurken kendini Rolling Stones solisti Mick Jagger'e benzetmeye çalışan Blair, geç kaldığı yurda merdivenle girerken dilenci sanılarak yakalanmıştı. Ama okul geçen yıl bronz büstünü dikmişti. (The Telegraph)