Blair devlet parasıyla çatısını onartmış

LONDRA - Britanya’da siyasi depreme yol açan milletvekillerinin kişisel harcamalarını devlete ödettirmesi skandalında Avam Kamarası sonunda masraf listelerini açıklarken, eski Başbakan Tony Blair’in de şimdiki Başbakan Gordon Brown’ın da skandala karıştıkları ortaya çıktı.
Binlerce sayfalık listelerde bazı kalemler dün ‘özel hayata saygı ve güvenlik’ gibi gerekçelerle siyah bantlar çekilerek sansürlenerek de olsa yayınlandı. Böylelikle Blair’in vekillikten istifa etmeden önce evinin akan çatısını tamir etmek için gereken 7 bin sterlini devlete ödettirdiği anlaşıldı. Bugüne dek skandala karıştığına dair işaret olmayan bugünkü Başbakan Brown da İskoçya’daki evi için yaptığı 6 bin 500 sterlinlik masrafı devlete fatura etmiş. Ancak Brown’ın 2004-2005 yasama yıllarına air masraflarının IKEA faturaları dahil 9 sayfalık bölümü sansürlendi.
Skandalı ortaya çıkarıp tam 1.5 aydır peşini bırakmayan Daily Telegraph gazetesi, ‘Karartma, masraflar gizleniyor’ manşetini atıp okurlarına bugün 68 sayfalık bir kitapçık vererek tek tek her vekilin masraflarını detaylı biçimde ortaya sereceğini duyurdu. (aa)