Blair 'Fino köpeği' yakıştırmasına alışmış

Britanya'da koltuğunu görev süresinin dolmasından iki yıl önce 27 Haziran'da bırakma kararı alan Başbakan Tony Blair, Afganistan ve Irak savaşına verdiği destekle kendisine 'fino köpeği' unvanı kazandıran ABD Başkanı George W. Bush'a veda etti.

WASHINGTON - Britanya'da koltuğunu görev süresinin dolmasından iki yıl önce 27 Haziran'da bırakma kararı alan Başbakan Tony Blair, Afganistan ve Irak savaşına verdiği destekle kendisine 'fino köpeği' unvanı kazandıran ABD Başkanı George W. Bush'a veda etti.
Bush'la Beyaz Saray'da hazirandaki G-8 zirvesi öncesi Irak, Ortadoğu ve iklim değişikliği gibi konuları ele alan Blair, görüşme öncesi NBC'ye Washington'la aralarındaki özel ilişkiyi hararetle savunup, "ABD'nin bizi terk ettiği gün, kara bir gün olacaktır" dedi. Halefi Gordon Brown'a 'bu bağları koparmamasını' öğütleyen Blair, dünyadaki en büyük tehlikenin ABD'nin Batı'daki diğer büyük güçlerden uzaklaşması olduğunu savunup şöyle devam etti: "Atlantik ötesi ilişkilerin bozulması halinde dünya daha tehlikeli bir yer olacak." 'Bush'un fino köpeği' yakıştırmasıyla yaşamayı öğrendiğini söyleyen Blair, Başkan'ı 'açık sözlü ve mert biri' diye niteledi.
'Blair 1797'den beri Britanya'nın lideri'
Bush ise ortak basın toplantısında Blair'i "Dikkate değer bir insan. Onu bir dost olarak görüyorum" diyerek övdü. Bush, ay başında Kraliçe Elizabeth'i ağırlarken yaptığı gafa atıfla, "Blair'i bir kez daha ağırlamaktan onur duyuyorum. O iyi bir dost ve uzun süredir Britanyalılara liderlik ediyor, 1797'den beri" dedi. Bush ile Blair arasındaki dostluk, ilk kez buluştukları Camp David'de ikisinin de Colgate diş macunu kullandıklarını keşfetmeleri ile başlamış. İkilinin dostluğu 11 Eylül saldırıları sonrası Afganistan ve Irak işgaliyle sıkıfıkı ittifaka dönüşmüştü.
Brown başbakanlığı garantiledi
Öte yandan Blair'in halefinin Maliye Bakanı Gordon Brown olacağı kesinleşti. Brown, Blair'in istifa ettiği iktidardaki İşçi Partisi'nin liderliğine seçilmeyi garantileyerek başbakanlığı da cebe koydu. Brown 24 Haziran'daki parti kongresinde liderlik için yarışacak adayların belirlendiği oylamada, 353 vekilden 308'inin oyunu alarak tek aday oldu. Rakibi John McDonnell ise 29 oyda kalarak yarışa girmek için gerekli 45 oyu çıkaramadı.