Blair muradına erip Katolikliğe geçti

ABD'nin Afganistan ve Irak işgallerindeki baş müttefiki eski Britanya Başbakanı Tony Blair Anglikan Kilisesi'nden ayrılıp uzun süredir flört ettiği Katolik Kilisesi'ne geçti.

LONDRA - ABD'nin Afganistan ve Irak işgallerindeki baş müttefiki eski Britanya Başbakanı Tony Blair Anglikan Kilisesi'nden ayrılıp uzun süredir flört ettiği Katolik Kilisesi'ne geçti. Önceki gün Noel arifesinde Londra'da bir kilisede Komünyon töreniyle Katolik olan 54 yaşındaki Blair, eşi Cherie'nin Katolik olmasının yanı sıra dört çocuğunu Katolik yapmış, Katolik kiliselerine gitmiş ve haziranda Papa 16. Benediktus'la görüşmüştü.
Blair'in dindarlığı yolsuzluğa engel değil
1534'de Kral 8. Henry'nin Katolik Kilisesi'nden kopardığı Britanya'da, başbakanların Anglikan olmalarına özen gösteriliyor. 10 yıllık başbakanlığı boyunca Katolik inancını benimsediğini siyasi gerekçelerle saklı tutan, kürtaj gibi konularda Vatikan'dan farklı tutum da alan Blair, haziranda koltuğu bırakmasından sonra dindarlığının başbakanlığının çok önemli bir parçası olduğunu itiraf etmişti. Dün kopan haber karşısındaysa Anglikan Kilisesi Başkanı Rowan Williams Blair'e iyi niyetlerini iletip "Geçen yüzyılın büyük bir Katolik yazarı bir Hıristiyan ailesinden diğerine göçmenin tek sebebinin tanrıyla ilişkileri derinleştirmek olabileceğini söylemişti" dedi. Blair'le ilgili patlak veren bir diğer haberse, Britanya Silah Sanayii (BAE) şirketinin 40 milyar sterlinlik silah anlaşmasının görüşmelerini yürüten bir Suudi prensine 10 yıl boşunca rüşvet vermesiyle ilgili soruşturmayı bir mektupla durdurduğunun ortaya çıkmasıydı. (afp, bbc)