Blair 'ömür boyu onursal şef' oldu

27 Haziran'dan itibaren Britanya Başbakanlığı'ndan ayrılacak Tony Blair'in önünde yeni iktidar kapısı açıldı. Afrika'ya veda eden Blair, iç savaşı barış gücüyle durdurduğu Sierra Leone'de krallar gibi ağırlanırken, Mahera köyünün 'ömür boyu onursal en üst şefi' ilan edildi.

MAHERA - 27 Haziran'dan itibaren Britanya Başbakanlığı'ndan ayrılacak Tony Blair'in önünde yeni iktidar kapısı açıldı. Afrika'ya veda eden Blair, iç savaşı barış gücüyle durdurduğu Sierra Leone'de krallar gibi ağırlanırken, Mahera köyünün 'ömür boyu onursal en üst şefi' ilan edildi. Maheralılar, Britanya sömürgesi döneminden öncesine dayanan tahta oturttukları Blair'e barış şefi manasında 'şebora matof', eşi Cherie'ye de first lady manasında 'bomtosseh' unvanını verdi.
İstediği kadar kadın alabilecek
Çiftin etrafında davullar çalıp dans eden kabile, Blair'e sadakat sundu. Unvandan onur duyduğunu belirten Blair, "Artık Britanya'dan bağımsız olduğunuzdan tahtı en üst şefe vermeniz münasip oldu. Tabii burada bulunmam eski sömürgeci sembolizmi değil, yeni ortaklık sembolizmi" dedi. Bundan böyle Mahera'ya gelişinde 'bomtosseh' izin verirse istediği kadar kadın alabilecek olan Blair, Güney Afrika'da da özgürlük lideri Nelson Mandela'nın "Sizi emekliler kulübüne sabırsızlıkla bekliyorum" esprisiyle karşılaştı.