Blair zorla Ortadoğu temsilcisi yapıldı

Ortadoğu'da Irak savaşıyla Pandora'nın kutusunu açmış Tony Blair, Britanya Başbakanlığı'nın ardından Filistin'e el atıyor. ABD Başkanı George W. Bush'un isteğiyle AB, ABD, Rusya ve BM'den oluşan Ortadoğu Dörtlüsü, Blair'i temsilci olarak atadı.

RAMALLAH - Ortadoğu'da Irak savaşıyla Pandora'nın kutusunu açmış Tony Blair, Britanya Başbakanlığı'nın ardından Filistin'e el atıyor. ABD Başkanı George W. Bush'un isteğiyle AB, ABD, Rusya ve BM'den oluşan Ortadoğu Dörtlüsü, Blair'i temsilci olarak atadı. Blair'in Filistin-İsrail arabulucusundan çok Filistin'in kurumsal yapısı ve ihtiyaçlarıyla ilgileneceği belirtiliyor.
Dörtlü dün yaptığı açıklamada Blair'in, 'Filistinliler'in Gazze ve Batı Şeria'da kurumları ve ekonomisiyle ayakta durabilen hukuk devleti oluşturabilmesi için kendilerine uluslararası yardım ve desteğin ulaşmasına' odaklanacağını belirtti. Blair atama sonrası vekillikten de istifa ederken, İsrail ve Filistin lideri Mahmud Abbas atamadan memnun olduklarını açıkladı.
Blair'in ataması önceki gün Kudüs'teki toplantıda Rus temsilcinin tavrı nedeniyle gecikti. Ama Rus Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Blair'le telefonda görüşmesi sonrası dün Rus Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, "Blair'e karşı değiliz" açıklaması yaptı. Hamas'ın Gazze'yi zaptı Filistin idaresini bölmüşken, Rusya, ABD ve AB'nin aksine Hamas'la diyalog istemişti.
Bush: O kanişten çok daha büyük
Bush ise sıkı müttefikinin kendisinin 'kanişi olduğu' söylemine ilginç biçimde itiraz etti: "Ona Bush'un kanişi denildiğini duydum.
O bundan çok daha büyüktür. Bu sadece kuru gürültü." Blair'in hitabet yeteneğini de öven Bush, "Keşke ben de öyle olsam" dedi. (afp, ap)