Blair'e ilk vedalar Talabani ile Sarkozy'den

Britanya Başbakanı Tony Blair, 13 yıldır yürüttüğü İşçi Partisi liderliğini bırakıp 10 yıldır bulunduğu başbakanlıktan 27 Haziran'da ayrılacağını açıklaması sonrası veda turlarına başladı.

LONDRA - Britanya Başbakanı Tony Blair, 13 yıldır yürüttüğü İşçi Partisi liderliğini bırakıp 10 yıldır bulunduğu başbakanlıktan 27 Haziran'da ayrılacağını açıklaması sonrası veda turlarına başladı. Blair'e ilk veda eden bir konferans için Londra'da olan Irak Devlet Başkanı Celal Talabani oldu. Talabani, Blair'in vedasına dair "Irak'ın kurtuluşunun kahramanı algıladığımız, İngiliz halkı lideri ve Irak halkının büyük dostunun ayrılmasından üzüntülüyüz" dedi.
Sonra Paris'e uçan Blair Fransa'da cumhurbaşkanlığı seçimini kazanan Nicolas Sarkozy ile yeni makamında görüşen ilk lider oldu. Blair, "Sarkozy'nin Fransa için başarıyla çalışacağına eminim" derken, bir gazetecinin 'tavsiyesi olup olmadığı' sorusunu ise Fransızca yanıtladı: "Tavsiyeme ihtiyacı yok zira harika bir kampanya yürüttü." Biri görevden giden diğeri göreve gelen iki liderin buluşması Jacques Chirac döneminde iki ülke arasındaki husumet yılları sonrasında dikkat çekici bulundu.
YouTube'lu tebrik
Blair, Sarkozy'yi YouTube'daki mesajıyla kutlayıp "Ondan çok hoşlanıyorum. Güçlü bir lider. İlişkilerimiz için harika fırsat" demişti. Londra'ya sıkça giden Sarkozy, 'pragmatist' dediği Blair'in ekonomik başarısına hayran.
Chirac'la da görüşen Blair, başbakanlığı bırakana dek Almanya, ABD ve Afrika turuna çıkıp AB ve G-8 zirvelerine katılacak. Sarkozy de, çarşamba görevi Chirac'tan devraldıktan sonra Alman Başbakanı Angela Merkel'le Berlin'de buluşacak. (Dış Haberler)