BM, Kıbrıs'ta 'takvim' dedi

BM, Kıbrıs'ta 'takvim' dedi
BM, Kıbrıs'ta 'takvim' dedi

Ban, Washington?daki Johns Hopkins Üniversitesi?nde öğrencilerin mezuniyet törenine katıldı. FOTOĞRAF: AFP

Talat'ın adada çözüm için takvim çağrısı BM'den karşılık buldu. Ban, sürecin açık uçlu olmasının çözümün önünü tıkadığı uyarısı yaptı

NEW YORK - Kıbrıs’ta Türk ve Rumların yürüttüğü birleşme müzakereleri, 2003’te Annan Planı’nı referandumla reddetmiş Rum Yönetimi’nin çözüm için ortaya bir takvim konulmasına yönelik direnişi eşliğinde kör topal ilerlerken, BM ilk kez sürecin ucunun açık olmasının çözümün önünü tıkadığı yönünde tavır koydu.  KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat’ın uyarılarını dikkate alan BM Genel Sekreteri Ban Ki-Mun, son Kıbrıs raporunda müzakereleri hızlandırma çağrısı yapıp, çözümün makul bir sürede sağlanması gerektiği mesajı verdi. Ban, “Tarafların kendisi de çözümsüz geçen her günün bir çözüme ulaşmayı daha güç kıldığının, adadaki statükonun kabul edilemez olduğunu ve sürecin ucunun açık olamayacağının farkındalar” ifadelerini kullandı.
Raporda adadaki BM Barış Gücü’nün (UNFICYP) görev süresinin rutin biçimde altı aylığına uzatılması da tavsiye edildi. Ban, müzakerelerin olumlu ve yapıcı olarak devam ettiğini, tarafların pek çok noktada birbirine yaklaştığını, ancak hâlâ önemli konularda uzlaşma sağlanamadığını vurguladı. KKTC lideri müzakerelerde ağustostan sonra ciddi bir al-ver sürecine başlanması, ardından sağlanacak ortak anlaşma metninin yıl sonu veya 2010 başı gibi referanduma sunulmasını istiyor. Türkiye’nin AB sürecinin değerlendirilecek 2009 sonu ile KKTC’de 2010 Nisan’ında yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimleri takvimini sıkıştırırken, Talat, takvim isterken Hristofyas karşı çıkıyor.

‘İlelebet müzakere olmaz’
KKTC Dışişleri Bakanı Hüseyin Özgürgün de  müzakerelerde uyuşmazlık oranının yüzde 80’i bulduğunu belirtip Rum tarafını ‘anlayış ve çözümden uzak’ olmakla suçladı. “Kıbrıs Türk tarafı ilelebet masada kalmaya devam etmeyecektir ve alternatifsiz değildir” diyen Özgürgün, Talat’ın takvim önerisinin ciddiye alınmadığından yakındı. (aa, afp)