BM Kuzey Kore'yi 'temize çıkardı'

Nükleer silah denemesi yaparak Batılı güçlere meydan okuduktan sonra şubatta başlayan altılı görüşmelerde ABD ile 50 bin tonluk petrol vaadi ve güvenlik garantisi karşılığında...

SEUL - Nükleer silah denemesi yaparak Batılı güçlere meydan okuduktan sonra şubatta başlayan altılı görüşmelerde ABD ile 50 bin tonluk petrol vaadi ve güvenlik garantisi karşılığında askeri nükleer programını bitirme anlaşması yapan Kuzey Kore 'temize çıkarılıyor.' Cumartesi 6 bin 200 tonluk ilk petrol sevkıyatını aldıktan sonra nükleer bomba yapımında kullandığı plutonyumu ürettiği ana reaktörü Yongbyon'u kapattığını duyuran Pyonyang'a BM'den de onay geldi. Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) Başkanı Muhammed El Baradey, BM silah denetçilerinin Yongbyon'un kapatıldığını doğruladığını açıklayıp "Bölgedeki denetçilerimiz nükleer reaktörün kapatıldığını doğruladı. Bu, olumlu yönde atılmış bir adım" diye konuştu. Baradey, denetçilerin diğer dört tesisi de yarın kontrol etmesini umduğunu belirtti.
Bush yönetimi yine de şüpheli
Bush yönetimi de Kuzey Kore'nin Yongbyon'u kapatmasını 'iyi bir başlangıç' olarak nitelendirse bile, ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı olan nükleer müzakereci Christopher Hill, Pyongyang'ın tüm nükleer programını yıl sonuna dek bitirmesi hedefine ulaşılmasının biraz zor olacağı yorumunu ihmal etmedi. Hill, dün "Biz bunun için elimizden gelen herşeyi yapmaya hazırız. Ancak sorunlar olacağını da kesinlikle öngörmeliyiz. Zira Yongbyon'un kapatılmasına yönelik bu ilk adımın atılmasının da temmuz ayını bulacağını hiç ummuyordum" ifadelerini kullandı.