BM merkezine saldırılınca Batı 'şoke oldu'

BM merkezine saldırılınca Batı 'şoke oldu'
BM merkezine saldırılınca Batı 'şoke oldu'

Havana?da onbinler Arafat posterleri ve ?Soykırımı durdur? pankartlarıyla yürüdü. FOTOĞRAF: REUTERS

Avrupa İsrail BM?merkezi ile medyayı vurunca 'şoke oldu'. Fransa sert dille kınadı. AP, abluka 'toplu cezalandırma' dedi

BERLİN/CARACAS - İsrail’in Gazze’de yarattığı yıkımın boyutlarını idrakta zorlanan Batı, savaşın 20. gününde trajediye ‘uyandı’. İsrail’in Gazze saldırısından Hamas’ı sorumlu tutmuş Alman Şansölyesi Angela Merkel’le Berlin’de buluşan Britanya Başbakanı Gordon Brown, “İnsani trajedi karşısında şoke olduk!” açıklaması yaptı. Brown, ”BM merkezine saldırı savunulamaz” derken, Merkel “İnsani durum ateşkes için baskıyı artırıyor” ifadelerini kullandı. İki liderin ortak vurgusu ise Hamas’a silah sağlayan tünellerdeki kaçakçılığın önlenmesi gerektiğiydi. Dün Fransa’nın İsrail’in BM merkezi, medya ve hastanenin hedef almasını şiddetle kınadığını duyuran Dışişleri sözcüsü Eric Chevallier ise, İsrail’i uluslararası yasaları çiğnemeye son vermeye çağırdı. 

Michel: Dehşete kapıldım
Avrupa Komisyonu’nun insani yardım yetkilisi Louis Michel, İsrail’in Gazze’deki BM merkezine saldırısı karşısında ‘şoke olup dehşete kapıldığını’ söyledi. Avrupa Parlamentosu dün taraflara ateşkes çağrısı yapıp “Gazze’ye abluka uluslararası insan hukukuna aykırı toplu cezalandırmadır” diyen kararı kabul etti. Dünyadan diğer tepkiler şöyle:
Venezüella ilişkileri kopardı: İsrail elçisini sınırdışı eden Venezüella İsrail ile diplomatik ilişkilerini de kesti. Caracas ‘Dünya barışı vizyonu uyarınca dayanışma ve insan haklarına saygının gereği olarak İsrail ile ilişkileri tümüyle kesme kararı alındı’ açıklaması yaptı.İsrail’e karşı Uluslararası Ceza Mahkemesi’nde dava açılması çağrısı yapan Bolivya da önceki gün aynı yönde karar almıştı. Dün Kuveytli vekil Velid el Tabtabay da Arap Birliği’nin merkezini Gazze ablukasına katkı yapan Mısır’ın başkenti Kahire’den Venezüella’nın başkenti Caracas’a taşınması önerisi geldi.
Ahmedinecad’dan İsrail halkı ve askerlerine isyan çağrısı: Arapları eleştiren İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad ise katliamların durması için İsrail halkını yöneticilerine karşı sokaklara dökülmeye, askerleri de komutanlara itaat etmemeye çağırdı. İsrail halkına “Müslüman, Hristiyan, Yahudi, hangi din ırk ve düşünceden olursanız olun sonuçta insansınız. Dünyanın diğer milletleri gibi sizler de sokaklara çıkın ve itiraz edin, feryat edin ve bu vahşiliklerin son bulmasını isteyin” diye seslenen Ahmedinecad, askerlere de “Niçin çocuk, kadın ve günahsız insanları öldüresiniz?” diye sordu. (Dış Haberler)