BM'de çetrefilli görev başladı

Türkiye'nin BM Güvenlik Konseyi geçici üyeliği dün resmen başladı. Ortadoğu'da karışık bir dönemde görev alan Türkiye'nin daha fazla söz sahibi olarak Gazze meselesini gündeme taşıması bekleniyor

NEW YORK - Türkiye, 47 yıl sonra ilk kez geçici üyesi olduğu BM Güvenlik Konseyi’ndeki görevine başladı. Batı Avrupa bölgesinden aday olduğu 2009-2010 dönemi BM Güvenlik Konseyi geçici üyeliği seçimlerinde birinci turda üçte iki çoğunluğu alarak 151 oyla seçilen Türkiye, Ortadoğu’nun kaynar kazana döndüğü sırada işe koyuluyor. 

Baki İlkin temsil edecek
Konsey toplantılarına iki aydır ‘gözlemci’ sıfatıyla katılan Türkiye, artık söz sahibi olacak. Türkiye’yi temsilen Büyükelçi Baki İlkin’in katılacağı ilk toplantı olağanüstü bir gelişme olmazsa 5 Ocak’ta. Bölgesel aktör olma yolunda çaba harcayan Türkiye’nin üyeliği BM’nin en kritik kararlarının Konsey’de alınıyor olması nedeniyle önemseniyor. Kendi çıkarlarını birinci dereceden temsil şansını yakalayan Türkiye, böylece Kıbrıs, Ortadoğu, Irak ve Kafkasya gibi kritik konularda tezlerini anlatabilecek. Yeni dönemde tartışılacak ilk konunun da İsrail’in Gazze operasyonlarının olması bekleniyor.
Türkiye konsey üyeliğine dört kıtada büyük destek görmüş, 17 Ekim’deki seçimlerde 192 üyeden 151’inin oyunu almıştı. Rakip Avusturya 132 oyla ikinci üye olurken, 87 oy alan İzlanda elenmişti. Diğer bölgesel gruplarda ise Afrika’dan Uganda, Latin Amerika ve Karayipler’den Meksika ve Asya’dan İran’ı geride bırakan Japonya seçilmişti.
Türkiye, konseyde 1951-1952, 1954-1955 dönemlerinde ve en son1961’de Polonya ile paylaştığı bir yıllık yarı dönemde yer almıştı. BM’nin diğer organlarının aksine kararları üye ülkeler için bağlayıcı olan 15 üyeli konseyde, 2. Dünya Savaşı sonrası dengelere göre belirlenmiş ve veto hakkına sahip beş daimi üye bulunuyor. Bunlar ABD, Rusya, Britanya, Fransa ve Çin. (dha, anka)