BM'den İsrail'e vahim suçlama

BM'den İsrail'e vahim suçlama
BM'den İsrail'e vahim suçlama

İsrail?in ağır bombardımanları nedeniyle Mısır sınırındaki Refah enkaz halinde. FOTOĞRAF: AFP

BM'nin acil ateşkes çağrısı yapan 1860 sayılı kararını reddeden İsrail'in Gazze saldırılarında ölü sayısı 800'e dayandı. BM, İsrail'e vahim bir suçlama yöneltti: 4 Ocak'ta Zeytun'da yarısı çocuk 110 siville doldurulan bina 24 saat sonra bombalandı, 30 kişi öldü. İsrail'in yanıtı: Biz orada yoktuk

GAZZE - BM Güvenlik Konseyi’nin ‘acilen kalıcı ateşkes’ çağrısı İsrail’in Gazze Şeridi’ne saldırılarını durduramazken, BM, operasyonun dehşet veren perdelerinden birini aralıyor. İsrail’in BM kararının hemen ardından operasyonun 14’üncü gününde düzenlediği 50’den fazla hava saldırısında en az 22 Filistinliyi öldürmesiyle Gazze’de ölü sayısı 257’si çocuk 785’e ulaşırken BM, İsrail ordusunun insanları önce sığınağa doldurup sonra katlettiğini iddia eden tanıklıkları gündeme taşıdı.
BM İnsani İlişkileri Koordinasyon Ofisi’nin (OCHA) onlarca görgü tanığına dayanarak yaptığı açıklamaya göre ‘İsrail kara birlikleri 4 Ocak’ta Zeytun’da yarısı çocuklardan oluşan 110 kadar Filistinli sivili bir evde toplayıp içerde kalmaları talimatı verdi. İsrail askerleri 24 saat sonra evi defalarca bombalayarak yaklaşık 30 kişiyi öldürdü’.
Olayı ‘operasyonların başından beri en vahim vaka’ diye niteleyen OCHA, ‘Hayatta kalabilenler Selahaddin yoluna ulaşan 2 km’yi yürüdükten sonra sivil araçlarla hastaneye sevk edildi. En genci beş aylık olan üç çocuk hastaneye varışta öldü’. İsrailli insan hakları örgütü B’Tselem de telefonla görüştüğü bölge sakinlerinden aynı ifadeleri dinlediğini duyururken, bağımsız kaynaklara doğrulatamadığını ekledi. B’Tselem’e konuşan 19 yaşındaki Meysa Fevzi Samuni, askerlerin onlarca kişiyi bir ambara zorla soktuğunu, kocasıyla iki kişinin dışarıda füze ve top mermileri arasında sıkışan yakınlarını almak için dışarı çıktığı sırada F-16 füzesiyle evin vurulduğunu belirterek, “Duman toz çekildiğinde etrafıma baktım, 20-30 ölü ve 20 yaralı gördüm” dedi. 

13 yaşındaki Ahmed anlatıyor...
Saldırıda yaralanıp Gazze’deki hastanede tedavi altına alınan 13 yaşındaki Ahmet İbrahim Semuni de Reuters’a titrek sesiyle saldıyı şöyle anlattı: “Tank ve uçaklar ateş açtığında hepimiz tek bir odada uyuyorduk. Ebu Salih öldü, karısı öldü. Ebu Tevfik öldü, oğlu öldü, karısı da öldü. Muhammed İbrahim öldü, annesi de öldü. İshak öldü ve Nasır öldü. Nail’in karısı öldü. Çoğu öldü, belki 25 kişi öldü.”İsrail ordusu önce “Olaydan haberimiz yok ama soruşturma başlattık” yanıtını verdi ardından suçlamayı reddetti: ‘İddia, İsrail güçleri o bölgeye o tarihte henüz ulaşmamış olduklarından, mantıklı bir temelden yoksundur.” Kara harekâtı bir gün önce 3 Ocak’ta başlamıştı. Kızılhaç ve Filistin Kızılayı’nın ise İsrail’in izin vermemesi yüzünden ancak dört gün sonra olay yerine ulaştığı öğrenildi. Filistinli sağlık görevlileri 5 Ocak’taki İsrail saldırısında enkazdaki cesetlerin çıkarılmasıyla ölü sayısının 30’u bulduğunu açıklamıştı.
En son Cebeliye’deki hava saldırısında altısı aynı aileden dokuz kişi öldü. Filistin televizyonu için çalışan İhab Vahidi adlı fotomuhabiri de Gazze’deki evinin bombalanmasıyla annesi ve eşiyle birlikte öldü. Gazze sınırında evi vurulan Ukraynalı bir kadın ile 1.5 yaşındaki oğlu da yaşamını yitirdi. İsrail ordusu dün akşam da bu kez Gazze’nin merkezindeki basın kuruluşlarının bulunduğu binaya füze saldırısı düzenledi. Bir Filistinli gazeteci hafif yaralandı. Hamas ise İsrail’in güneyine 15 roket fırlatıp bir kişiyi yaraladı. Füzelerin Berşeba’ya düştüğü belirtildi.

‘İsrail savaş suçu işliyor’
BM Filistinli Mültecilere Yardım Ajansı’nın bir yardım kamyonunu vurup şoförü ile iki yardım çalışanını öldürmesini kınayan Kızılhaç tıbbi yardımı sınırlandırdı. BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Navi Pillay, Hamas’ın İsrailli sivilleri yaralayan roketlerinin de kabul edilemez olduğunu söylese de bunun İsrail güçlerinin saldırıları için mazeret olamayacağını vurguladı. Pillay BBC’ye Zeytun’daki olayın ise ‘savaş suçlarının bütün unsurlarını taşıdığı’ yorumunu yaptı.  (Dış Haberler)