BM'den soykırım inkârına kınama

İspanya'da Yahudi Soykırımını Anma Günü'nde 'Filistin soykırımını' anma töreni düzenlenmesi İsrail ile İspanya arasında krize yol açarken BM Genel Kurulu da Holocaust'u inkârı kınayan bir karar aldı.

MADRİD - İspanya'da Yahudi Soykırımını Anma Günü'nde 'Filistin soykırımını' anma töreni düzenlenmesi İsrail ile İspanya arasında krize yol açarken BM Genel Kurulu da Holocaust'u inkârı kınayan bir karar aldı.
192 üyeli BM Genel Kurulu, dün üyelere 'soykırımın kısmen ya da tamamen inkârı ve buna yönelik faaliyetleri reddetmeleri' çağrısı yapan bir kararı benimsedi. ABD'nin getirdiği ve 100 ülkenin imza attığı öneri oylama yapılmadan konsensüsle kabul edildi. Karar İran'ın bir konferansla soykırımı tartışmaya açmasına bir yanıt olsa da metinde ülke ismi geçmedi. BM, 2004'te 27 Ocak'ı Yahudi Soykırımı Anma Günü olarak kabul etmişti.
İspanya'nın başkenti Madrid'de ise Sosyalist İşçi Partisi'nin elindeki Ciempozuelos İlçe Belediyesi, Yahudi Soykırımını Anma Günü vesilesiyle 'İnsanlığa Karşı Suçlar' başlığı altında 'Filistin soykırımını' da programa dahil etti. Etkinlik, İsrail'in Madrid Elçisi Viktor Harel tarafından 'en şiddetli şekilde' kınandı. Birleşik Sol, etkinliğe arka çıkarken ana muhalefetteki Halk Partisi belediye başkanından 'durumu düzeltmesini' istedi. (Dış Haberler)