BM'den yeni Kıbrıs yol haritası

Kıbrıs'ta ocakta yoğunlaştırılmış görüşmelere başlayacak olan BM, taraflar arasında temmuza kadar anlaşma, Aralık 2010'da referandum hedefi belirledi
Haber: YORGO KIRBAKİ / Arşivi

ATİNA - BM, Kıbrıs konusunda taraflar arasında temmuza dek anlaşma, Aralık 2010’da da referandum hedefi belirledi. Kıbrıs’taki BM Temsilcisi ve misyon şefi Taye Brook Zerihoun, BM Genel Sekreteri’nin özel danışmanı Alexander Downer ve Güvenlik Konseyi’ne üye ülkelerin diplomatları bir hafta süren görüşmelerden sonra Kıbrıs için ‘yol haritası’ çizdi. Downer da dün ocakta başlatılacak yoğunlaştırılmış görüşmeler için “Ocak tüm bu müzakere sürecinde çok önemli bir nokta olacak” dedi.
Yunan basınındaki haberlere göre, KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat’ın Rum Cumhurbaşkanı Dimitris Hristofyas ile 11-13 Ocak’ta Rum liderin Lefkoşa’daki evinde ve 18-20 Ocak’ta Girne’de KKTC Cumhurbaşkanı’nın evinde yapılacak görüşmelere hayati önem atfediliyor. Ama, hükümet ortakları sosyalist EDEK ile milliyetçi DİKO partilerinin ‘Girne’de işgalcilerin namluları ve topları altında görüşme’ tarzı çıkışları üzerine, Hristofyas’ın daha önce kabul ettiği ‘evlerde görüşme’ fikrinden cayabileceği belirtildi. Bu durumda görüşmeler Zerihoun’un Lefkoşa’daki evinde gerçekleştirilecek. Hristofyas kesin karanını muhtemelen bugün verecek. Talat-Hristofyas arasındaki bu altı görüşmenin iyi gitmesi durumunda şubat ayının ilk 10 günü içinde Ban adaya gelecek. 

Arzu Talat’ın seçilmesi
BM’nin hedefi KKTC’deki seçimler nedeniyle şubat ortasında ara verilecek müzakerelerde yönetim, AB ve servet konularının bir bölümü hakkında anlaşma sağlanması. Toprak dağılımı, garantiler, göçmenler gibi konular KKTC seçimleri sonrasında görüşülecek. BM kaynaklarına göre ‘ara anlaşma’ formülü Hristofyas’ın yanaşmaması nedeniyle kuvvetli değil. İki liderin birliktehangi konularda anlaştıklarını ilan etmeleri daha gerçekçi bulunuyor. BM’nin KKTC’deki seçimler için tercihi Talat. BM kaynakları ‘Seçim gününe dek ne kadar ilerleme olursa Talat’ın seçilme şansı o kadar fazla. Derviş Eroğlu kazanırsa iki liderin anlaşmış oldukları konular hakkındaki tavrı için emin değiliz” dedi. Son anketler iki kesimde de ‘çözüm arzusunun yüksek’ ancak ‘çözüm beklentisinin düşük’ olduğuna işaret.