BM'den yeni yaptırımlar

BM Güvenlik Konseyi, İran'ı uranyum zenginleştirmeden vazgeçiremeyen aralıktaki yaptırımları bir adım ileri taşıdı. Dün akşam toplanan Konsey yaptırımları genişleten tasarıyı oybirliğiyle onayladı.

NEW YORK - BM Güvenlik Konseyi, İran'ı uranyum zenginleştirmeden vazgeçiremeyen aralıktaki yaptırımları bir adım ileri taşıdı. Dün akşam toplanan Konsey yaptırımları genişleten tasarıyı oybirliğiyle onayladı. Tasarı, İran silahlarına ihracat yasağı, nükleer programa karıştığı iddia edilen İranlı kişi ve şirketlerin genişletilmiş listesine yönelik olarak mal varlıklarının dondurulması ve gönüllü ticaret ambargosu öngörüyor. Ayrıca İran 60 gün içinde BM'nin isteklerine uymazsa yeni yaptırımlarla yüz yüze geleceği uyarısı yapılıyor. Ancak askeri bir müdahaleye atıf yapılmıyor.
Dünkü oturum ülkesini bizzat savunmak isteyen İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad'ın katılmasını engelleyen gecikmeli Amerikan vizesi tartışmalarının gölgesinde gerçekleşti. İran'ın itirazlarını Ahmedinecad yerine Dışişleri Bakanı Manuçehr Muttaki dile getirdi. İran, Avrupalılara daha önce yaptığı İran'ın nükleer programına ortaklık önerisini yeniden dillendirdi.