BM'nin Irak rolü genişledi

BM, şiddet yüzünden uzak durmaya çalıştığı Irak'ta ABD'nin baskısıyla rolünü artırıyor. BM Güvenlik Konseyi, ABD ve Britanya'nın önerisini oybirliğiyle kabul ederek BM Irak Destek Gücü'nün (UNAMI) görev süresini bir yıl daha uzatırken...

NEW YORK - BM, şiddet yüzünden uzak durmaya çalıştığı Irak'ta ABD'nin baskısıyla rolünü artırıyor. BM Güvenlik Konseyi, ABD ve Britanya'nın önerisini oybirliğiyle kabul ederek BM Irak Destek Gücü'nün (UNAMI) görev süresini bir yıl daha uzatırken, geniş bir alanda dünya örgüte yeni roller biçti. 1770 nolu karara göre, koşullar elverdiği ölçüde UNAMI Irak hükümeti ve halkına siyasi diyalog ve ulusal uzlaşma, seçim ve referandum, anayasal ve adli reform, tartışmalı iç sınırlar, sınır güvenliği, enerji ve mülteci meselesi, bölgesel diyalog, genel nüfus sayımı, insan hakları ve ekonomik yapılanma gibi konularda danışmanlık, mali destek ve yardım sağlayacak. Irak'taki 55 olan BM personel sayısının 95'e çıkarılması planlanıyor.
Ancak BM Personel Konseyi, Genel Sekteter Ban Ki-Moon'a mektup yazarak güvenlik sağlanmadan bu artışa karşı çıktı. Ban ise, "Kaç kişinin gideceğine kesin karar vermedim. Öncelikle BM Genel Kurulu'ndan güvenli koşullar için destek almalıyım, ayrıca bütçe artırılmalı" dedi. BM, 19 Ağustos 2003'de 22 çalışanını yitirdiği bombalı saldırıdan bu yana en fazla 65 personelin Irak'ta bulunmasına izin veriyor. UNAMI'nin Ürdün ve Kuveyt'te ise 365 çalışanı var. (afp, aa)