BM'ye ret savaşa devam

NEW YORK - BM Güvenlik Konseyi, İsrail’in ‘Hamas’ı bitirme’ hedefli Gazze saldırılarına günlerce sessiz kaldıktan sonra nihayet önceki gece bir karar alsa da taraflara kabul ettiremedi. Britanya’nın hazırladığı karar tasarısı Konsey’in beş daimi üyesinden ABD’nin çekimser kalması sonucu Türkiye’nin de bulunduğu 10’u geçici 14 üye ülkenin onayıyla kabul edilen 1860 sayılı kararda, çatışmanın taraflarına ‘acil, kalıcı ve taraflar tarafından tamamıyla uyulacak ve İsrail birliklerinin Gazze’den tamamıyla çıkmalarının yolunu açacak ateşkes’ ilan edilmesi çağrısı yapıldı. Kararda sivillere yönelik şiddet ve insani krizden duyulan kaygı dile getirilerek insani yardımların engellenmemesi istendi.
Ama BM kararın ardından operasyona devam eden İsrail’de güvenlik kabinesini toplayan Başbakanı Ehud Olmert ateşkes çağrısını reddetti. Olmert, Hamas roketlerinin susmadığını belirtip, “İsrail vatandaşlarını koruma hakkına karar vermesi konusunda herhangi bir dış etkenle hiç bir zaman kabul etmemiştir. IDF İsrail vatandaşlarını korumaya devam edecek ve operasyon için verilen görevleri yerine getirecek” dedi. İsrail kabinesinin ‘savaşa devam’ kararı aldığı açıklandı.
Hamas da BM’nin 1860 sayılı kararını reddetmekte gecikmedi. Hamas sözcüsü Sami Ebu Zuhri, kararın Filistin halkının çıkarlarını gözetmediğini belirtip, “Özellikle de karardan sonra Gazze’ye yapılan saldırıların sürdüğü düşünülürse” diye ekledi. (afp)