Bol kadınlı Avustralya kabinesinde rock'çı da var

Avustralya'da Bush yönetiminin sıkı destekçisi sağcı John Howard'ı sandığa gömen İşçi Partisi lideri Kevin Rudd, yeni kabinesinde ilklere imza attı.

CANBERRA - Avustralya'da Bush yönetiminin sıkı destekçisi sağcı John Howard'ı sandığa gömen İşçi Partisi lideri Kevin Rudd, yeni kabinesinde ilklere imza attı. İlk kez bir kadın başbakan yardımcısı, bir göçmen bakan olurken çevre bakanlığı yılmaz bir çevreci ve eski rock'çıya emanet edildi. Üç önceliğini ekonomi, eğitim ve iklim olarak ilan edip Kyoto'yu imzalama sözü vermiş Rudd, iklim değişikliği ve su bakanlığına Malezya doğumlu Penny Wong'u atadı. Kadın siyasetçi Julia Gillard hem başbakan yardımcısı hem Eğitim Bakanlığı görevlerini üstlendi. 2002'de dağılan ünlü rock grubu 'Midnight Oil'in kurucusu ve solisti Peter Garrett da çevre ve sanat bakanlığına atandı.
1973'te hukuk öğrencisiyken fosil yakıtlara karşı mücadelesinin sembolü olarak kurduğu Midnight Oil'in dağılmasına dek Garrett ülkenin en ünlü sanatçılarından biriydi. Dünya çapında ünü, fosil yakıt kullanımını da eleştirdiği 'Diesel and Dust' albümü ve buradan 1987'de çıkan yerlilerin haklarını savunmak amacıyla yaptığı 'Beds are Burning' şarkısıyla yakalayan sanatçı, 1984'te Nükleer Silahsızlanma Partisi'nden Senato seçimlerini kaybetmiş ama 2004'te İşçi Partisi'nden parlamentoya girmeyi başarmıştı. Garrett, 1990'da Exxon'u New York'taki merkezi önünde 'Midnight Oil dans ettirir Exxon Oil hasta eder' sloganıyla bir protesto konseri vermişti. Rudd başkanlığındaki yedisi kadın 20 üyeli kabine pazartesi yemin ederek göreve başlayacak.
Howard'ın hezimetinin ardından Liberal Parti de lider değişimine giderek genel başkanlığa eski savunma bakanı Brendan Nelson'ı seçti. (ap, aa)