'Bölgede önderiz, sivillerin ölmesine izin vermeyiz'

ANKARA - Pakistan ziyaretinde El Cezire’ye konuşan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye’nin bölge için ne tür bir düzen oluşturmaya çalıştığı sorusunu “Bu sadece Ortadoğu için değil, Balkanlar ve Kafkaslar da Türkiye’nin özel ilgi duyduğu bölgeler. Herkes için ortak güvenlik temelinde düzenden yanayız” diye yanıtladı. Bunun Türkiye’ye daha fazla rol sağlamak için olup olmadığı sorusu üzerine Davutoğlu, “Her ülke etkinlik ve daha fazla uluslararası rol ister. Büyük güç, küçük güç meselesi değil, fakat katılımcı bir sistem kurmak istiyoruz” dedi.
İsrail ile ilişkiler için “Bir şeyler yanlış giderse, bölgede önder bir ülke olarak sessiz kalamayız, olanları seyredemeyiz. Yarın yine Gazze’de benzer bir şey olursa tepki gösteririz. Bölgede sivillerin ölmesine izin vermeyeceğiz. Ne yapabiliyorsak yapacağız. Barış süreci devam ederse o zaman durum farklı olacaktır” diye konuşan Dışişleri Bakanı, Goldstone Raporu için “Mümkün olan her şeyi yapacağız” dese de, raporun BM Güvenlik Konseyi’ne getirilmesi konusunda Türkiye’nin geçici üye olarak etkisini kullanması konusunda  “Bu kapsamlı ilgilenilmesi gereken uluslararası bir mesele. Yapılması gereken ilk şey Gazze’deki insani durumu düzeltmemiz” ifadesini kullandı. 

Haremüşşerif uyarısı
Dışişleri Bakanlığı da, Haremüşşerif ve civarında aydır süren ve önceki gün yine tırmanışa geçen gerilimden ‘derin kaygı’ duyulduğunu açıkladı. Bölgede barış çabasını sekteye uğratacak olayların tekrarlanmaması için önlem alınması istenen açıklamada, tutuklanan, aralarında Filistin Özerk Yönetimi yetkilileri ile İslam Vakfı görevlilerinin de bulunduğu Filistinlilerin derhal bırakılması çağrısı yapıldı. Durumun ciddiyeti ve vahim sonuç potansiyeli hatırlatılıp gerekli duyarlılığın gösterilmemesi eleştirildi. (Radikal)