Bolivyalı çiftçiler Coca Cola'ya karşı

Yerli kökenli koka üreticisi olan Evo Morales'in 'özgür koka üretimi' vaadiyle başkanlık koltuğuna oturduğu Bolivya'da çiftçiler, ABD meşrubat devi Coca Cola'ya karşı ayaklandı.

LA PAZ - Yerli kökenli koka üreticisi olan Evo Morales'in 'özgür koka üretimi' vaadiyle başkanlık koltuğuna oturduğu Bolivya'da çiftçiler, ABD meşrubat devi Coca Cola'ya karşı ayaklandı. Çiftçiler, And ulusunun kültürel mirasının simgesi ve kutsal bir bitki olduğu için Coca Cola'nın, adından 'coca' kelimesini çıkarmasını istedi.
Koka üreticileri, tüccarları ve siyasilerin yer aldığı komitenin çarşamba kabul ettiği tasarıda, 'İsimlerinde 'coca' kelimesi olan uluslararası firmalar, örneğin Coca Cola, kutsal koka yaprağının adını kullanmaktan imtina etmeli' denildi. Anayasayı yeniden yazım komisyonuna tavsiye yetkisi olan komite, BM'ye de koka temelli ürünlerin ticaretinin suç unsuru olmaktan çıkarılması çağrısı yaptı. Her yıl Bolivya'dan 105 bin ton koka satın alan Coca Cola ise ürünlerinin Bolivya yasalarının korumasında olduğuna dikkat çekip 'Coca Cola, dünyadaki en değerli ve tanınmış markadır' yanıtıyla yetindi.
'Coca Cola en değerli ve tanınmış marka'
Tasarı, Morales'in Batı'da kokainin hammaddesiyken, And yerlileri için 'kardeşlik ve anlayış' simgesi olan kokaya itibarını kazandırma çabasının ürünü. 'Kokain Batı alışkanlığı, koka And geleneğidir' şiarının hâkim olduğu Bolivya'da, 'her derde deva' bir ilaç. Yaprağı ve çayı, baş dönmesini azaltan koka, protein, vitamin, kalsiyum ve karbonhidrat içeriğiyle de değerli bir besin kaynağı.