Bölünme takviminden ilk 100 yaprak koptu

Merkez Brüksel'in Flaman ve Valon ayrılığını önlemekte zorlandığı federal Belçika'da, 10 Haziran'daki genel seçimin fitilini ateşlediği ayrılık kaygısı, dün hükümetsiz 100. günün bitmesiyle şiddetlendi.

BRÜKSEL - Merkez Brüksel'in Flaman ve Valon ayrılığını önlemekte zorlandığı federal Belçika'da, 10 Haziran'daki genel seçimin fitilini ateşlediği ayrılık kaygısı, dün hükümetsiz 100. günün bitmesiyle şiddetlendi. Seçimi birinci bitiren Flaman kökenli Hıristiyan Demokrat Parti (CDV) lideri Yves Leterme'nin koalisyon görüşmeleri iki hafta önce çökünce, eskiden sadece varsayım olan 'Belçika'nın parçalanması' ihtimali artık herkesce konuşulur oldu. 177 yıllık tarihinin en kötü krizini yaşayan ülkede, 150 günlük hükümet kurma süresi içinde ilerleme sağlanacağa benzemiyor. Zira, 6 milyon nüfuslu kuzeydeki Flaman bölgesi (Flanders), güneydeki Fransızca konuşulan 4.5 milyon nüfuslu Valon bölgesi ve iki dilli Brüksel arasında bölünmüş ülkede, 'çalışkan' Flamanlar, 'ehlikeyif' Valonları daha fazla 'sırtlamak' istemiyor.
'Üç parça Belçika' açık artırmasına iptal
En çok satan Flamanca gazete Het Laatste Nieuws'un dünkü anketine göre, 'parçalanma' isteyen Flamanların oranı yüzde 46.1, istemeyenlerin oranı yüzde 49.6. Ama yüzde 65.6'lık kesim, 'Belçika er ya da geç parçalanacak' inancını dile getirdi. Sokakta da durum farksız. Flaman bilgisayarcı Freddy Hoevelen, "Belçika frangı tarih oldu. Milli futbol takımımız hiçbir maçı kazanamıyor. Kral, siyasileri bir arada tutamıyor. Boşanma vakti geldi" dedi. Flamanlarla Valonların 'boşanması' yabancı basının da gündeminde. The Economist 'Artık günü belirleme vakti. Belçika diye bir yer olmasaydı, kimse onu icat etmeye kalkar mıydı ' yorumunu yaptı. Belçika, internetteki açık artırma sitesi e-bay'de satışa bile çıkarıldı. Gerrit Six adlı eski bir gazeteci, üç gün önce 'Belçika: üç parça kraliyet' başlığını 1 avro'dan satışa sundu. Ancak e-bay, ilanı önceki akşam iptal etti. Gelen 26 teklif sonunda Belçika'nın fiyatı 10 milyona kadar çıkmıştı. (afp, Telegraph)