Bomba ETA'yı karıştırdı

İspanya'da ayrılıkçı Bask örgütü ETA'nın martta ilan ettiği kalıcı ateşkesin ardından Başbakan Rodriguez Zapatero'nun önderliğinde başlayan barış süreci yeni yıla bir gün kala Madrid'in Barajas Havaalanı'nın T4 terminalindeki otoparkı yerle bir eden bombanın patlamasıyla gölgelendi.

MADRİD - İspanya'da ayrılıkçı Bask örgütü ETA'nın martta ilan ettiği kalıcı ateşkesin ardından Başbakan Rodriguez Zapatero'nun önderliğinde başlayan barış süreci yeni yıla bir gün kala Madrid'in Barajas Havaalanı'nın T4 terminalindeki otoparkı yerle bir eden bombanın patlamasıyla gölgelendi. Sosyalist hükümet, sağ muhalefetin baskısıyla eylemin barış sürecini bitirdiğini zikrederken, Bask siyasi hareketi ateşkesi bitirdiğini ilan etmeden böyle bir eylem düzenlemenin ETA'nın tarzı olmadığını söyleyip, örgütten izahat istiyor.
500 kiloluk bombayla çöken katlı otopark, 40 bin tonluk enkaza dönüşürken, otomobillerinde uyuyan iki Ekvadorludan birinin cesedine ulaşıldı, diğerinden ise ümit kesildi. Bask barış sürecinin durumu da farklı değil. İçişleri Bakanı Alfredo Perez Rubalcaba, bombalamadan üç gün sonra basın toplantısında, "Sağcılar sürecin kesildiğini söylememizi istiyorsa, süreç kesildi, sona erdi" dedi. Sorumluluğun ETA'ya ait olduğunu belirten Rubalcaba, ortak strateji için muhalefetle görüşeceklerini ekledi.
Ama ETA'nın siyasi kanadı olan yasaklı Batasuna partisi, barış sürecinin 'ölmediği' iddiasında. Batasuna liderlerinden Pernando Barrena, ETA'nın bombalamayı üstlenen açıklaması olmadığını söylerken, Joseba Alvarez, "Kimse böyle bir saldırı beklemiyordu, barış sürecinin krizde olduğunu bilenler bile" dedi. Alvarez, ateşkesin nihayete erdiğini ilan etmeden böyle bir eylem yapmanın ETA için 'yeni' olduğunu belirtip, "Neden böyle hareket ettiğini açıklamak ETA'ya kalmış" ifadelerini kullandı. (afp, ap)