Bombacı zanlıların sekizi de örnek doktor, Britanya şokta

Britanya bombacı doktor şokunda. Zira geçen hafta Londra'ya patlayıcı yüklü iki araç konması ve Glasgow Havaalanı'na patlayıcı yüklü ciple girilmesi girişimiyle ilgili biri Avustralya'da olmak üzere gözaltına alınan sekiz zanlının hepsi Ortadoğulu tıpçı.

LONDRA - Britanya bombacı doktor şokunda. Zira geçen hafta Londra'ya patlayıcı yüklü iki araç konması ve Glasgow Havaalanı'na patlayıcı yüklü ciple girilmesi girişimiyle ilgili biri Avustralya'da olmak üzere gözaltına alınan sekiz zanlının hepsi Ortadoğulu tıpçı. Bunların örnek öğrenci ve vatandaş olmaları, şoku bir kat artırıyor.
Glasgow Havalanı'na gaz tüpü yüklü ciple girmek isteyen iki zanlıdan birinin, Glasgow'daki Royal Alexandra Hastanesi'nde çalışan 27 yaşındaki Iraklı diyabet uzmanı Bilal Abdullah olduğu saptanmıştı. Dün de şoför koltuğunda oturup hem kendini hem aracı ateşe veren ve halen Royal Alexandra'da tedavi gören zanlının kimliğinin doktor Halid Ahmed olduğu belirlendi.
BBC, sekiz zanlının hepsinin Britanya ulusal sağlık hizmetinde (NHS) görevli, yedisinin doktor ya da tıp öğrencisi, birinin de eski laborant olduğunu duyurdu. Glasgow sonrası 26 yaşındaki Filistin kökenli Ürdünlü nörolog Muhammed Aşa ile 27 yaşındaki laborant eşi Merve iki yaşındaki bebekleriyle birlikte yakalanmıştı. Liverpool'da gözaltına alınan 26 yaşındaki zanlının Hindistanlı bir doktor, Royal Alexandra lojmanlarında gözaltına alınan 25 ve 28 yaşlarındaki iki zanlının asistan doktor ve tıp öğrencisi, Avustralya'yı uçakla terke hazırlanırken yakalanan 27 yaşındaki Muhammed Hanif'in 2005'te Liverpool'da çalışmış Hindistanlı doktor ve Avustralya'da sorgudaki diğer zanlının da doktor olduğu öğrenildi.
Tabipler Birliği: Doğruysa mesleğe ihanet
Britanya'da 240 bin kayıtlı doktordan 75 bini yurtdışında eğitim almış. 27 bin 558'i Hindistan, 1985'i Irak, 184'ü Ürdün eğitimli. Tabipler Birliği, "Doktorların karıştığı doğrulanırsa, bu sadece toplumlarına değil kendi mesleklerine de ihanet ettikleri, Hipokrat yeminini çiğnedikleri anlamına gelir" tepkisini gösterdi. Guardian, Royal Alexandra çalışanlarının meslektaşları Abdullah'ın yakalandığını öğrendiğinde ağladığını yazdı.
Aileleri, Aşa çiftinin yoksul ve zeki çocukların gittiği Amman'daki Jübile Okulu'nda tanışıp 10 yıl sonra evlendiklerini anlattı. Kraliçe Nur'un kurduğu okulda her dinden çocuk eğitim görüyor ve hoşgörü-birlikte yaşama eğitimi veriliyor. Çok yüksek notlar alıp sosyal faaliyetleri örnek gösterilen Muhammed ile Merve'den üniversitede ilki tıp, ikincisi bilim-teknoloji eğitimi almış. Ama Muhammed'in arkadaşlarından biri, AFP'ye "Britanya'ya gittikten iki yıl sonra Ürdün'e tatile geldiğinde onu İslami ideolojinin etkisinde gördüm" dedi. Merve'nin Britanyalı yazarların romanlarını okuduğu, Rajiv Gandi Üniversitesi mezunu Hanif'in de 'model vatandaş ve iyi bir çalışan' olduğu, Liverpool ve Avustralya hastanelerine 'mükemmel referanslar' sunduğu öğrenildi.
Brown'dan Milli Güvenlik Kurulu
Dün Londra'nın Heathrow Haavaalanı şüpheli bir bagaj nedeniyle öğlen kapatılıp akşam açıldı. Glasgow'da bir cami önüne park etmiş şüpheli bir araç kontrollü biçimde patlatıldı. Blackburn'de bir sanayi tesisinden gaz tüpü götürmeye çalışan iki erkek terör yasaları uyarınca yakalandı. Glasgow'da Asyalıları hedef alan iki saldırı düzenlendi. Başbakan Gordon Brown, terörle mücadele ilkelerini düzenli değerlendirecek Milli Güvenlik Kurulu oluşturulacağını duyurdu. (afp, ap, bbc)