Bonapart gibi şanslı Müşerref

Pakistan'nın 'küçük diktatörü' Devlet Başkanı Pervez Müşerref kendi imajını yaratmak için Fransız imparatoru Napolyon Bonapart ve eski ABD Başkanı Richard Nixon'ı örnek alıyor.

İSLAMABAD - Pakistan'nın 'küçük diktatörü' Devlet Başkanı Pervez Müşerref kendi imajını yaratmak için Fransız imparatoru Napolyon Bonapart ve eski ABD Başkanı Richard Nixon'ı örnek alıyor. Müşerref darbeyle iktidara geldiği 1999'dan beri Napolyon'un bir asker olarak sade konuşmasını ve Nixon'un reel polikasını taklit ediyormuş.
Yorumcular sekiz yılda demokrasiyi geri getirmeyen Müşerref'in kendini 'zaruri' gören diktatör hastalığına yakalandığı kanısında. Eski general Talat Mesud, "Şişirilmiş imajının kurbanı. Bütün diktatörler nihayetinde kendilerini halkın kurtarıcısı olarak görür, yoklukları halinde devletin çökeceğine inanır" diyor. Müşerref de, kendini dünyanın en tehlikeli işini yapan ulusun kurtarıcısı olarak resmediyor. Mesela resmi internet sitesinde kendisine yönelik suikast planlarına "Ben kendimi 'şanslı' addediyorum. Napolyon demiş ki, bütün yeteneklerin ötesinde bir lider başarmak için şanslı olmalı. Bu yüzden ben başarıyorum" diye yanıt veriyor. Kaide'ye karşı siper olduğunu ve ülkeyi İslamcılardan özgürleştirdiğini iddia eden Müşerref, genelkurmay başkanlığını bırakmamasını da şöyle gerekçelendiriyor: "Üniforma derimin parçası haline geldi."
1998'de dönemin Başbakanı Nevaz Şerif tarafından genelkurmay başkanı yapılan Müşerref, 1999'da Şerif'in kendisini yurtdışı gezisindeyken görevden alacağını öğrenir öğrenmez karşı darbe yapmıştı. O sıra sivil yönetimden bihaber Müşerref, siyasetten çaktığını götermek için Nixon'ın 'Liderler' kitabından alıntıları ihmal etmiyordu.