Boris Yeltsin'in yasını tutan Rusya gözyaşları içinde

Rusya, SSCB'nin çöküşü sonrası kapitalizme çalkantılı geçişe öncülük eden ilk Devlet Başkanı Boris Yeltsin'in, önceki gün 76 yaşında kalp yetmezliğinden ölmesinin yasında. Yeltsin'in naaşı dün başkent Moskova'daki...

MOSKOVA - Rusya, SSCB'nin çöküşü sonrası kapitalizme çalkantılı geçişe öncülük eden ilk Devlet Başkanı Boris Yeltsin'in, önceki gün 76 yaşında kalp yetmezliğinden ölmesinin yasında. Yeltsin'in naaşı dün başkent Moskova'daki ülkenin en büyük katedrali Kurtarıcı İsa'da ziyarete açıldı. Yeltsin'in cenaze töreni ise ülkenin ulusal yasta olacağı bugün yapılacak. Yeltsin, katedraldeki ayinlerin ardından 'ünlülerin mezarlığı' olarak bilinen ve şair Nâzım Hikmet'in de yattığı Novodeviçi Mezarlığı'nda toprağa verilecek.
Baba Bush ve Clinton törende
Stalin döneminde tahrip edilip Yeltsin iktidarında restore edilen altın kubbeli devasa Kurtarıcı İsa Katedrali, dün eski liderlerine veda etmek isteyen yüzlerce Rus'un akınına uğradı. Yeltsin'i son kez görmek isteyen bazı Ruslar, katafalkın önünden geçerken gözyaşlarına hâkim olamadı. Bugünkü cenaze töreni ise katedralde üç psikoposun yöneteceği dini ayinle başlayacak. Canlı yayımlanacak törene Yeltsin'in eski dostları eski ABD Başkanları Bill Clinton ve George H. W. Bush ile eski Alman Başbakanı Helmut Kohl de katılacak. Türkiye'yi ise Devlet Bakanı Mehmet Aydın temsil edecek. Novodeviçi'ye gömülecek Yeltsin, Rus edebiyatının dev ismi oyun yazarı Anton Çehov, eski SSCB lideri Nikita Kruşçev ve son SSCB lideri Mihail Gorbaçov'un eşi Raisa'yla yan yana yatacak.
'Azameti korkutucu olsa da...'
Devlet Başkanı Vladimir Putin, 'Rus demokrasisinin babası' dediği Yeltsin'in ölümü nedeniyle bugünkü 'Ulusa Sesleniş' konuşmasını ertelerken, Rus basını 'kahramanın' yasındaydı. Izvestia, 'İktidardayken birçokları onu lanetledi ama Kremlin'i terk ederken iktidar açlığından önemli şeyler olduğunu gösterdi' yorumu yaptı. Novostey, 'Yeltsin son kahramandı. Bir kahramanın ana niteliği zaferleri ya da bozgunları değil azametidir. Bu azameti, korkutucu bile olsa' vurgusu yaptı.