Borisov: Osmanlı döneminde Bulgar soykırımı yapıldı

Borisov: Osmanlı döneminde Bulgar soykırımı yapıldı
Borisov: Osmanlı döneminde Bulgar soykırımı yapıldı

Borisov?un sağcı hükümeti 14 Temmuz?da işbaşı yaptı.

Bulgaristan Başbakanı Borisov Osmanlı döneminde Bulgarlara 'soykırım' yapıldığına inandığını söyledi. Sağcı lider 'soykırımı anma günü'ne de olumlu bakıyor

SOFYA - Bulgaristan’ın ‘Batman’ lakaplı sağcı Başbakanı Boyko Borisov, aşırı milliyetçi ve ırkçı ATAKA partisinin ortaya attığı ‘Osmanlı döneminde Bulgarlara soykırım uygulandığı’ iddiasına destek verirken, bir ‘soykırımı bir anma günü’ belirlenmesine olumlu baktığını söyledi. Eski Sofya Belediye Başkanı Borisov, gazeteci Georgi Koritarov’un ‘Koritarov online’ adlı internet haber sitesine yaptığı açıklamada, “Kişisel bir tutum olarak, Bulgarlara soykırım  uygulandığına inanıyorum ve soykırım günü ilan edilmesine destek verebilirim” ifadesini kullandı.
Temmuz başındaki genel seçimde tek başına iktidar için yeterli oy alamamış Borisov’un kurduğu azınlık hükümetine şartsız destek veren tek parti ATAKA, parlamentonun 14 Temmuz’da yaptığı ilk oturumunda bu konuda bir karar tasarısının kabul edilmesini önermişti.  Borisov,  ATAKA’nın devlet radyo ve televizyonunda Türkçe haber programı yayımlarının kaldırılmasına ilişkin yaptığı bir başka öneri için ise kendi partisi GERB ile ATAKA’nın parlamento grupları arasında görüşmeler yapılması gerektiğini söyledi. “Konunun etnik hoşgörü eksikliği veya benzer bir yöne kaymaması için  toplumda geniş olarak tartışılmasından yana olduğunu” söyleyen Borisov, “İki parlamento grubu bir araya geldiğinde, kendi fikrimi de belirtirim” dedi.
Bulgaristan’da Türkiye ve Türk düşmanlığı üzerine politika izleyerek taraftar toplamaya çalışan ATAKA partisi, ayrıca Türklerin yoğulukta yaşadığı bölgelerde seçmeli ders olarak uygulanan Türkçe eğitimin kaldırılmasını ve  camilerde hoparlörle ezan okunmasının yasaklanmasını istiyor. Ataka’nın 2006’da parlamentoya sunduğu ‘Ermeni soykırımı’nın tanınmasını öngören tasarı reddedilmişti. (aa)