Boşnak kadının kiliseyle savaşı

1992-1995 yılları arasındaki Bosna Savaşı sırasında Sırplar tarafından sürüldüğü topraklarına döndüğünde, evinin bahçesine bir Sırp Ortodoks Kilisesi inşa edildiğini gören Bosnalı Müslüman Fata Orloviç, sekiz yıllık hukuk mücadelesini sonunda kazandı.

KONJEVİC POLJE - 1992-1995 yılları arasındaki Bosna Savaşı sırasında Sırplar tarafından sürüldüğü topraklarına döndüğünde, evinin bahçesine bir Sırp Ortodoks Kilisesi inşa edildiğini gören Bosnalı Müslüman Fata Orloviç, sekiz yıllık hukuk mücadelesini sonunda kazandı. Bosna-Hersek'in başkenti Saraybosna'nın kuzeydoğusundaki Konyeviç Polye köyünde yaşayan 67 yaşındaki Orloviç'in açtığı davada mahkeme, kilisenin bahçeden kaldırılması gerektiğine hükmetti.
Orloviç'in savaşı bitiren Dayton Anlaşması'nın mültecilerin dönüşünü ve mülkiyetlerinin iadesini öngörmesine ilişkin savunmasını haklı bulan mahkeme, 'bahçe özel mülkiyet olduğundan kilisenin yıkılması gerektiğine' karar verdi. Kilisenin en geç yıl sonuna kadar yıkılabileceği belirtildi. Savaş sırasında sadece topraklarını değil kocasını da yitirmiş olan Orloviç, kararı sevinçle karşıladı. Yaşlı kadın, "En sonunda direnmemin ve inadımın ödülünü aldım. Şimdi Ortodoks kilisesinin gerçekten topraklarımdan kaldırıldığını görmek istiyorum" ifadelerini kullandı.