Boşnaklar ev inşası için böbreklerini satıyor

Bosna-Hersek'te savaş biteli 12 yıl olsa da gerek ülkelerine dönmeye çalışan, gerekse dönüp de henüz yıkılan evlerini yeniden inşa edemeyen Bosnalılar için mücadele sürüyor.

BOSANSKİ NOVİ - Bosna-Hersek'te savaş biteli 12 yıl olsa da gerek ülkelerine dönmeye çalışan, gerekse dönüp de henüz yıkılan evlerini yeniden inşa edemeyen Bosnalılar için mücadele sürüyor. Hükümet ev taleplerini karşılayamazken, Bosnalılar çareyi böbrek gibi vücut organlarını satmakta görüyor.
Organ satışı yasak olsa da yerel gazetelere ilan verenler ve organ nakli için Asya ülkelerine gidenlerin sayısı artıyor. Bunlardan biri de Sırpların 1992-1195 savaşında etnik temizlik yaptığı Hırvat sınırındaki Bosanski Novi'de yaşayan 36 yaşındaki Safet Music. 2002'de döndüğünden beri başkasına ait yarısı yıkık bir evde kalan Music, yerle bir edilen evini yeniden inşa edecek parası olmadığını anlatıyor: "Devletin 24 saatte her şeyi tamir edemeyeceğini biliyorum ama çok zamandır bekliyorum. Umutsuzum, böbreğimin birini 3 bin 500 dolara satmakta tereddüdüm kalmadı." Akıl hastası eşi Edina ve 11 ile 15 yaşlarında iki çocuğuna devletten aldığı 56 dolar ile hızarcılıktan kazandığı parayla bakamadığını anlatan Music, "Ev için gereken parayı bulmanın tek yolu böbreğimin birini satmak için tıbbi tahlillere başladım" diyor.
Bosna hükümeti kanlı savaşın evsiz bıraktığı 2.2 milyon insan için yaklaşık 320 bin ev inşa etmiş. Ancak hâlâ 45 bin eve ihtiyaç bulunuyor. Mülteci sayısı ise 500 bin civarında. Bütçesizlikten yakınan hükümet ise bu yıl dönmek için başvuran 135 bin kişi için 705 milyon dolar gerektiğini belirtiyor.