Bosnalı Sırp Çekoslovak tipi 'Kadife Ayrılık' istiyor

Bosnalı Sırp Çekoslovak tipi 'Kadife Ayrılık' istiyor
Bosnalı Sırp Çekoslovak tipi 'Kadife Ayrılık' istiyor

AB Temsilcisi Miroslav Lajcak?ın resimleri artık pabuçlu protestolara uğruyor. FOTOĞRAF: AP

BANJA LUKA - Bosna Hersek’te 1992-1995 yıllarındaki iç savaş sonrası Bosna Sırp Cumhuriyeti ile Boşnak-Hırvat federasyonundan oluşan iki yapılı devleti AB vizyonu bir arada tutmakta zorlanıyor. AB ile geçen hazirandaki istikrar ve ortaklık anlaşmasına karşın taraflar anayasal reformlarda uzlaşamıyor. Siyasi tansiyona tüy diken son olay hakkında hazırlanan yolsuzluk dosyalarına rest çeken ayrılıkçı Sırp Başbakanı Milorad Dodik’in Çekoslavya tipi ‘Kadife boşanma’ önerisi.
Dodik geçen hafta Dnevni Avaz gazetesindeki makalesinde “Çekip gidersek, asla geri dönmeyeceğiz” resti çektikten sonra hakkındaki yolsuzluk iddialarını ‘gülünç’ diye niteleyip “Bosna devletine itimadımı biraz daha yitirdim” dedi. Önceki gün bir Hırvat gazetesine demecinde de Çekoslavakya’nın 1993’te Çekya ve Slovakya olarak bölünmesi, iki devletin dokuz yıl sonra AB’de buluşmasına atıf yapan Bosnalı Sırp lider “Federal birimler kendi kaderini tayin hakkına sahip olmalı. Neden Çekoslavakya’nın yolundan gidip AB içinde buluşmayalım ki” diye sordu. Dodik, Bosna Sırp liderliğine yönelik ‘yasadışı süreçlere’ başvurulması halinde üçlü başkanlık konseyi dahil ortak kurumları terk etme tehdidi de savuruyor. 

Amerikalı avukat bile tuttu
Gelişmeler Bosna’nın uluslarası gözetimde 14 yıla rağmen kırılganlığının göstergesi. Dayton uyarınca iki bölgenin kendi hükümeti, parlamentosu, polisi var. Normalde görevi 2007’de bitmesi gereken uluslararası idare Bosna Yüksek Temsilciliği seçilmiş siyasileri kovma ve yasa dikte ettirme gibi yetkileriyle yerli yerindeyken, 2 bin 200 askerden oluşan AB barış gücünün (EUFOR) görevi geçen kasımda bir yıllığına uzatıldı. Merkezi hükümete paralel kurumlar oluşturmak, Sırp Cumhuriyeti bonoları çıkartıp yurt dışında temsilcilikler açmak, ayrı kayıp kişiler komisyonu kurmakla suçlanan Dodik ise Yüksek Temsilcilik’le mücadele için kendisine ABD’li bir hukuk firması bile tuttu. (afp)