Boyalı sakalla küresel tefsir

11 Eylül'ün yıldönümü yaklaşırken, Danimarka ve Almanya'da terör saldırısı komplolarının ortaya çıkarılmasının ardından...

WASHINGTON - 11 Eylül'ün yıldönümü yaklaşırken, Danimarka ve Almanya'da terör saldırısı komplolarının ortaya çıkarılmasının ardından Kaide lideri Usame bin Ladin'in kaseti zuhur etti. Üç yıl sonra ilk kez 30 dakikalık bir video kaydıyla arz-ı-endam eden Ladin, daha önceki kırlaşmış halinin aksine düzeltilip siyaha boyanmış saçı sakalıyla dikkati çekti. Amerika'nın güçsüzleştiğinden dem vuran Kaide lideri Amerikalıları İslam'a çağırıp savaşı sona erdirmek için iki seçenek olduğunu söyledi:
"Birincisi bizim yapabileceğimiz bir şey: Size karşı çatışmayı ve saldırıları artırmak. Bu boynumuzun borcu ve kardeşlerimiz bunu zaten yapıyor. İkincisi ise sizin yapacağınız bir şey: Büyük şirketlerin savaş kışkırtıcı sahipleri sizin demokratik sisteme güveninizin azaldığını ve bir alternatif aradığınızı anlar anlamaz, (ki bu alternatif İslam'dır), sizi memnun etmek için peşinizden gelecekler. Sizi İslam'a davet ediyorum."
Küreselleşmeye isyan
Uluslararası şirketleri 'küreselleşme adına bütün dünyayı feodal yapıya sokan gerçek zalim terörist' diye niteleyen Ladin, yol açtıkları felaketleri 'Amerika'daki çıldırmış vergi oranları ve mortgage krizi, küresel ısınma ve Afrika'daki açlık' diye sıraladı. ABD Başkanı George W. Bush ve neo-con'lar için "Denizi sürüp eken biri gibi, ama başarısızlıktan başka hasadı yok" benzetmesini yapan Kaide lideri, Demokratları da savaşı durdurmak için çok az şey yapmakla suçlayıp "Aksine öldürmek ve savaş
için milyarlarca dolar harcanmasına onay verdiler" diye eleştirdi.
Ladin, 11 Eylül hava korsanlarına atfen "Amerika en büyük ekonomik güç olmasına ve en güçlü ve modern askeri güce sahip olmasına rağmen, bu savaşa ve ordusuna tüm dünyanın orduları için harcadığından daha çok harcamasına ve dünya politikalarını etkileyen ana ülke olmasına rağmen, 19 genç adam bu ülkenin pusulasının yönünü değiştirebildi. Güçlü görünüşüne rağmen Amerika zayıf" dedi. Bush'un yanı sıra Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ve Britanya Başbakanı Gordon Brown'a da "Hâlâ insanlığın aklını aşağılayarak özgürlük ve insan haklarından konuşuyorlar" diye çattı.
'Gülünç olmuş'
Amerikan istihbarat servislerinin 'orijinal' dediği kasette, uzmanlar en çok Ladin'in saçını sakalını boyamasının nedenine takıldı. Bazı Amerikalı uzmanlar bunu genç görünme arzusuna bağlarken, Londra'daki İslami Siyasal Düşünce Enstitüsü Başkanı Azzam Temimi ise Ladin'in siyaha boyanmış sakalını Selefi inanç açısından 'savaşa hazırlığın işareti' olarak yorumladı. Londra merkezli Kuds gazetesinin yayın yönetmeni Abdülbari Atvan, Ladin'in Kalaşnikof'u da atıp kendini daha olgun, ruhani lider olarak sunmaya çalıştığı görüşünde. Londra merkezli Asya Pasifik Vakfı'ndan M.J. Gohel ise "Şehit olma iddiasındaki bir adam için gülünç bir görüntü" dedi.
CIA Başkanı Michael Hayden yeni Kaide saldırısı hazırlığı uyarısı yaparken, Bush "Kaset içinde yaşadığımız tehlikeli dünyanın, Irak'ın aşırılıkçılara karşı savaşın bir parçası olduğunun hatırlatıcısı" dedi. (Dış Haberler)