Böyle olur Iraklı direnişçi 'gelini'

Irak'ta direniş cephesi bu kez insanları güldürdü. Irak'ta gelin-damat kılığına girip bir kontrol noktasını geçmeye çalışan iki direnişçi komedi filmi gibi bir olaya imza attı.

BAĞDAT - Irak'ta direniş cephesi bu kez insanları güldürdü. Irak'ta gelin-damat kılığına girip bir kontrol noktasını geçmeye çalışan iki direnişçi komedi filmi gibi bir olaya imza attı. Bağdat'ın 20 km. kuzeyindeki Taci bölgesinde rutin güvenlik kontrolü yapan Irak askerleri, çoğu erkeklerden oluştuğu için şüphe uyandıran bir düğün alayını durdurup gelinle damadı aşağı indirince şaşa kaldı. Zira, saçı başı dağınık, makyajsız ve asık suratlı olmasının yanı sıra gelinliğin altına da siyah bir bluz giyen 'gelin', adı arama listesinde yer alan Haydar Mualla, damat da yine aranan Abbas Latif'ten başkası değildi. 'Gelin'in fotoğraflarını yayımlayan Irak Savunma Bakanlığı olayın ne zaman meydana geldiğini açıklamazken, Mualla ve Abbas'ın yanı sıra iki kişinin daha tutuklandığını belirtti.
ABD Başkanı George W. Bush ile Irak Başbakanı Nuri Maliki de 2008 başında ABD ordusunun Irak'ta ilelebet kalmasının yolunu açacak bir ilkeler anlaşması imzalamak üzere anlaştı.
ABD'yi kalıcı kılacak ilke belge
İki liderin videokonferans yoluyla imzaladığı bağlayıcı olmayan 'ilkeler beyanı'na göre, ABD ile Irak arasındaki ekonomik, siyasi ve güvenlik ilişkileri 31 Temmuz 2008 itibarıyla resmileştirilecek. Yeni anlaşma, ABD'nin işgal sonrası BM'den çıkardığı Irak misyonunun yerini alacak. Anlaşmayla Irak'ta kalıcı Amerikan üsleri ve konuşlanacak asker sayısı belirlenecek. Ulusal Uyum Cephesi ve Müslüman Ulema Birliği gibi iki önde gelen Sünni hareketin yanı sıra radikal Şii lider Mukteda Sadr da işgali kalıcı kılacak olan herhangi bir anlaşmayı reddedip Maliki'ye ateş püskürdü. (Dış Haberler)