Böyle sanal savaş görülmedi

İnternette 2 milyon 749 bin 771 kişinin ikinci yaşamını kurduğu siteye siyaset girince ortalık karıştı. Tam teşekküllü bir yaşam alanı sunan Second Life (İkinci Yaşam) adlı üç boyutlu online dijital âlemde, kayıtlı kullanıcıları siteye özgü 'Linden doları'yla...

LONDRA - İnternette 2 milyon 749 bin 771 kişinin ikinci yaşamını kurduğu siteye siyaset girince ortalık karıştı. Tam teşekküllü bir yaşam alanı sunan Second Life (İkinci Yaşam) adlı üç boyutlu online dijital âlemde, kayıtlı kullanıcıları siteye özgü 'Linden doları'yla ev inşa edip iş kuruyor, cemaatler oluşturup değişik örgütlenmelere gidiyor, partiler yapıp seks hayatına yeni boyutlar katıyor. Tek eksik siyasi faaliyetti. Onu da nisandaki Fransa cumhurbaşkanlığı seçiminde aday olan aşırı sağcı Jean Marie Le Pen liderliğindeki Ulusal Cephe (FN) giderdi. FN,
İkinci Yaşam'da sanal merkez açan ilk Avrupa partisi olunca, gerçek yaşamdakini aratmayan bir siyasi kavga kopuverdi.
Havada patlayan domuzlar
Geçen günlerde İkinci Yaşam'ın Porcupine semti aşırı sağcılarla Nazi karşıtları arasında şiddetli sokak çatışmalarına sahne oldu. Silahlar ateşlendi, bombalar patlatıldı. Mazallah âlem sanal olmasaydı, büyük can kaybı verilecekti. Nihayet önceki gün ortalık yatıştı da, sokaklarda kullanıcıların kendileri için seçtiği üç boyutlu figürler sakin sakin gezinti ve alışveriş yapabildi. Kendi sitesi New World Notes'ta James Au, kaçıranlar için İkinci Yaşam'daki olayları şöyle aktardı: "İlk gece etrafta sadece pankart açıp bildiri dağıtan eylemciler vardı. İkinci gece semt sakinleri silahlanmıştı. Porcupine, havaya değişik renkler saçan patlamalar ve kesilmeyen silah sesleriyle sarsılıyordu. Hatta bazı eylemciler, havaya patlayan domuz atıyordu." Ichi Jaehun takma adlı kullanıcı da, neyi protesto ettiklerini şöyle açıkladı: "Ulusal Cephe'nin savunduğu milliyetçi fikir virüs gibi tüm Avrupa'ya yayılıyor. Sanki 20. yüzyıl tarihi unutulmuş gibi. Artık yeter demenin zamanı geldi."
Nitekim İkinci Yaşam Sol Birliği adlı grup, basın bildirisi yayımlayıp, FN merkezinin yanında toprak satın aldığını, FN gidinceye ya da kovuluncaya dek burada protesto düzenleyeceğini duyurdu. Grup "Nerede faşistler varsa, orada mazbut insanları yozlaştırıp yalanlar söyleyecek huzuru bulamayacaklarını garanti ederiz" diye meydan okudu. Birkaç gün sonra Porcupine'daki FN binası ortadan kayboldu, geriye 2002 Fransa cumhurbaşkanlığı seçiminde ikinci tura kalmayı başaran Le Pen'in Hitler bıyığıyla tasvir edildiği pankartlar kaldı. Ama bu kez de Axel semtinde yeni bir FN merkezi açıldı.
'Linden dolar'ıyla serbest piyasa
Uzmanlar, İkinci Yaşam'da siyasi çatışmanın kaçınılmaz olduğunu, çünkü kullanıcıların sanal para birimi kullandığı sitede çok canlı bir ekonomik yaşamın süregittiğini, bunun da internet açısından dönüm noktası olduğunu söylüyor. Siteye girişte kendilerine verilen bir miktar 'Linden doları'yla mal, mülk, hizmet, sanat eseri ve mali danışmanlık alım satımına başlayan kullanıcılar, yarattıkları şeylerin yasal sahibi oluyor. Çünkü İkinci Yaşam'ın gerisindeki şirket olan Linden Lab, 'Linden doları'nı Amerikan Doları'na çeviriyor ve sanal âlem işletmeleri gerçek dünyadaki değerlere sahip oluyor. Nitekim başta IBM olmak üzere pek çok gerçek firma, İkinci Yaşam'da iş yapıyor. Hatta Almanya'da yaşayan bir kadın, İkinci Yaşam'daki emlakçılık faaliyetleri sayesinde dolar milyoneri oldu.
Bu ortamda ABD Kongresi'nin yeni dönem açılış töreninin izdüşümünün yapıldığı İkinci Yaşam'da, Britanya'nın Bağımsızlık Partisi merkez açmaya hazırlanıyor. Axel'de FN ve karşıtları hararetli tartışmalarla yetinirken, aşırı sağcı partinin varlığının sitenin ırkçı nefreti yasaklayan kurallarını ihlal edip etmediği tartışma konusu. Şu sorular çorap söküğü gibi geliyor: Gerçek dünyada ırkçı nefret yaymaktan suçlu bulunan Le Pen, İkinci Yaşam'da da suçlu mu? Bir âlemdeki mahkûmiyet öbür âleme taşınır mi? Gerçekliğin sınırı nereden geçer?