Brezilya da Berezovski'yi arıyor

Rusya lideri Vladimir Putin'in oligarkları temizleme kampanyasından kaçıp Britanya'dan sığınma alan ama Moskova'da hâlâ yolsuzluk suçundan aranan milyarder işadamı Boris Berezovski'nin başı bu kez Brezilya'da derde girdi.

SAO PAULO - Rusya lideri Vladimir Putin'in oligarkları temizleme kampanyasından kaçıp Britanya'dan sığınma alan ama Moskova'da hâlâ yolsuzluk suçundan aranan milyarder işadamı Boris Berezovski'nin başı bu kez Brezilya'da derde girdi. Sao Paulo'da bir mahkeme, Corinthians futbol takımının sponsoru 'Media Sports Investment' (MSI) grubu aleyhinde 2004'te açılan davada, Berezovski ile iki ortağı hakkında 'kara para akladıkları' gerekçesiyle tutuklama emri çıkardı.
Savcılık, MSI'nin başkanı ve geçen yıl Corinthians'tan West Ham'a geçen ünlü Arjantinli golcü Carlos Tevez'in menajerliğini yürüten İran kökenli Britanyalı işadamı Kia Joorabchian ile İranlı işadamı Nojan Bedround'un da tutuklanmasını talep etti. Savcılık raporunda, 'MSI-Corinthias ortaklığının çoğu Berezovski'den gelen karapara aklanmasıyla ilgili kullanıldığını gösteren yeteri kadar delil var' ifadeleri kullanıldı.
Berezovski ise hem karapara aklama hem de Tevez'in West Ham'dan Manchester United takımına transferine müdahale ettiği iddialarını reddetti. "Brezilya'daki bu kararın, aleyhimdeki Kremlin kampanyasının uzantısı olduğu şüphesiz. Ama ne karapara aklamaya karıştım ne de Tevez'le ilgili anlaşmalara müdahale ettim. Ben Arsenal taraftarıyım." (afp, ap)