Brezilya yargısı: Futbol eşcinsel oyunu değil

Futbol denince ilk akla gelen ülke olan Brezilya'da 'eşcinsel topçu olur mu olmaz mı' tartışması çıktı. Tartışma, Sao Paulo takımı oyuncusu Richarlyson'un, televizyonda "Richarlyson eşcinseldir" iddiasında bulunan rakip bir takımın antrenörünü...

SAO PAULO - Futbol denince ilk akla gelen ülke olan Brezilya'da 'eşcinsel topçu olur mu olmaz mı' tartışması çıktı. Tartışma, Sao Paulo takımı oyuncusu Richarlyson'un, televizyonda "Richarlyson eşcinseldir" iddiasında bulunan rakip bir takımın antrenörünü 'imajının zedelendiği' gerekçesiyle mahkemeye vermesiyle başladı. Yargıç Manoel Maximiniano Junqueira Filho "Futbol erkek oyunudur" diye hükmedince Brezilya karıştı. Bu kez Filho hakkında 'eşcinsel düşmanı' (homofobik) olduğu gerekçesiyle şikâyette bulunuldu.
Filho, kararında 1970 Dünya Kupası'nın yıldızları Pele ile Tostao'ya atıf yaptı: "Futbol güçlü bir erkek oyunudur. 1970'lerde Pele ve Tostao altın çağını izlemiş olan hiçkimse eşcinsel bir futbol idolüne sahip olmayı düşünmez bile. Eşcinselseniz, bunu tamamen kabul etmek ya da gizlemek en iyisi. Bununla birlikte eğer eşcinselseniz, sahayı terk etmek en mükemmeli olurdu." Brezilyalılar, Filho'nun 'eşcinsel düşmanlığıyla' suçlandığı davada nasıl savunma yapacağını merakla bekliyor.