'Brezilya'nın Oğlu Lula' beyazperdede

'Brezilya'nın Oğlu Lula' beyazperdede
'Brezilya'nın Oğlu Lula' beyazperdede

Lula, Rio 2016 Olimpiyat Oyunları?nın ev sahipliğini kazanınca ağlamıştı. Filmde Lula?yı 31 yaşındaki Ricardo canlandırıyor. FOTOĞRAFlar: AFP

IMF'ye borcu kapatıp Brezilya'yı küresel güçler arasına sokan Lula'nın hayatı film oldu. Solcu lideri 'Rocky' filmi tarzında sunan 'Brezilya'nın Oğlu Lula' ocakta gösterimde

RİO - Brezilya’ya seçimle gelmiş ilk solcu devlet başkanı olduktan sonra IMF’ye tüm borçları kapatıp petrol gelirleriyle ülkesini önemli küresel güçler arasına sokarken, refahın elden geldiğince eşitlikçi dağılımı için çalışan Lula da Silva, 2016 Olimpiyat Oyunları’nın ev sahipliğini Rio de Janeiro’nun kazanmasına da imza attıktan sonra Hollywood tarzı bir filmle ‘kahramanlaştırılıyor’. Ocakta gösterime girecek ‘Brezilya’nın oğlu Lula’ adlı 10 milyon dolarlık film Lula’nın çileli gençliğine odaklanıyor.
Film LC Barreto Prodüksiyon’un elinden çıkma, yönetmeni de Fabio Barreto. Fabio’nun Oscar adayı olmuş yönetmen kardeşi Bruno Barreto, filmin yaratmak istediği etkiye Sylvester Stallone’nin canlandırdığı en alttan gelip en tepeye yükselen boksörün hikâyesini örnek gösteriyor: “Tıpkı bir Rocky Balboa hikâyesi.” Altı yıllık iktidarına rağmen halk desteği yüzde 81’de seyreden Lula’nın tüm dünyada sevildiğini hesaba katan film şirketi, büyük gişe geliri umuyor.
Lula’nın kuzeydoğu eyaleti Pernambuco’daki gençliği, bir parmağını yitirdiği metal işçiliği, sendika liderliği ve ilk eşinin doğumda ölümüne uzanan film, diktatörlük tarafından hapse atıldığı 1980’de bitiyor. Lula sekiz çocuklu bir ailenin yedinci çocuğu. Doğumundan sonra babası Sao Paulo’ya göç etmiş. Lula yedi yaşındayken annesi çocuklarıyla Sao Paulo’ya gittiğinde kocasını kuzeniyle ikinci bir aile kurmuş buldu. İki ailenin birlikte yaşama denemesi başarısız olunca annesi çocuklarını bir barın arka bölmesinde büyüttü, sonraları babası alkolizmden öldü. Sadece bir iki yıl okula gidebilen Lula, 12 yaşında çalışmaya koyuldu.
Senaryonun temel aldığı biyografinin yazarı Denise Parana, “Gençliği sefalet içinde geçmiş, sığırlarla aynı yalaktan su içmiş, kahveyle unu karıştırıp karnını doyurabilmiş bir adam. Bu sadece onun değil, tüm Brezilyalıların sefaleti” diyor. Lula’yı canlandıran 31 yaşındaki oyuncu Rui Ricardo, “Hayatı kurmaca gibi. Eğitimi, parası, saygınlığı olmayan herhangi bir Brezilyalının da sıradışı bir adama dönüşebileceğinin kanıtı” diye ekliyor. Yapımcı şirket filmi kamu fonlarıyla finanse etmek yerine, Lula’nın kampanyalarına destek veren Volkswagen, Hyundai gibi şirketleri sponsor yapmış. Bu da, eleştirmenlerden tepki alıyor. (L.A. Times)