Britanya çekilirken Bush soluğu Sünnilerin yanında aldı

Britanya, Basra'daki son üsten de çekilip ABD'yi
Irak işgalinde yalnızlaştırırken, ABD Başkanı George W. Bush dün Irak'a sürpriz ziyaret yaptı. Yeni Britanya Başbakanı Gordon Brown'a çekilmeyi durdurması için söz geçiremeyen...

WASHINGTON - Britanya, Basra'daki son üsten de çekilip ABD'yi
Irak işgalinde yalnızlaştırırken, ABD Başkanı George W. Bush dün Irak'a sürpriz ziyaret yaptı. Yeni Britanya Başbakanı Gordon Brown'a çekilmeyi durdurması için söz geçiremeyen ve ülkesinde Demokratların çekilme baskısı altındaki Bush, 15 Eylül'de Kongre'ye Irak ilerleme raporu sunma öncesi 'savaş konseyi'yle görüştüğü ziyarette çekilme sinyali verdi.
Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice ve Savunma Bakanı Robert Gates'in eşlik ettiği Bush, Avustralya'daki APEC zirvesi öncesi uğradığı Irak'ta, Sünni direnişinin kalesi olarak ABD askeri için en tehlikeli yerlerden olan Anbar vilayetini ziyaret edip sembolik mesaj verdi. Bush, Irak'a 30 bin asker takviyesi planına dair rapor hazırlayan Bağdat Elçisi Ryan Crocker ve Irak'taki ABD güçleri komutanı David Petraeus'un ardından Şii Başbakan Nuri Maliki ve Cumhurbaşkanı Celal Talabani'yle bir araya geldi.
'Maliki, Anbar'ı örnek alsın'
Bush, Anbar'ı, 'ABD'nin askeri başarısının kanıtı' diye sunup Irak'taki güvenlik şartları Anbar'daki gibi iyileşirse, bazı birlikleri çekebileceklerini söyledi: "Petraeus ve Crocker, Anbar'daki mevcut başarı sürerse, aynı güvenlik düzeyini daha az ABD askeriyle sağlamanın mümkün olacağını söyledi." ABD Başkanı, ne zaman ve kaç asker çekileceğini belirtmezken, Demokratları da eleştirip "Asker azaltımında, siyasilerin sinirli tepkileri değil komutanların sakin değerlendirmeleri temel alınacak. Kongre'nin, onları dinlemeden acele sonuçlar çıkarmamasını istiyorum" dedi.
Bush, "ABD, Irak halkını terk etmeyecek" sözleriyle umut aşılamaya çalışırken geçen ay "Liderliğe dair düş kırıklığı var" diye eleştirdiği Maliki'ye de dokundurdu. Maliki hükümetinin, Anbar'daki başarıyı örnek alması gerektiğini söyleyen ABD Başkanı, "Hükümet, direnişle Anbar'daki gibi mücadele ederse Irak'ta başarı mümkün" dedi. Bush, Sünni liderlerle de görüşüp ABD güçlerinin Kaide'yle savaşta Sünni direnişçilerden yardım alması ve Şii milislere karşı Sünnilerle işbirliği geliştirmesinden memnuniyetini dile getirdi.
Iraklılar ziyareti alaya aldı
Iraklılarsa ziyareti umursamayıp alaya aldı. Öğrenci Salih, "Bush ne peşinde? İstediğini yapamadığı için Maliki'nin kulağını mı çekecek?", memur Ahmed "Ziyaretten bir şey çıkmaz" derken, tesisatçı Halid Zuher "Irak'ı özgürleştirmeye geldiler ama trajedi getirdiler" tepkisi gösterdi.
Şii çoğunluğundaki güneydeyse önceki gece Basra Sarayı'nı Irak güçlerine devreden 500 Britanya askeri havaalanındaki 5 bin askerin yanına konuşlandı. Basra'nın tam devrinin sonbaharda olabileceği belirtilirken, "Çekilme planlı" diyen Brown, tüm sorumluluğu Irak halkına devir yükümlülüğünü tutacaklarını, ama güvenlik bozulursa müdahaleye hazır olduklarını söyledi. (Dış Haberler)