Britanya da Antarktika'ya göz dikecek

Rusya'nın ağustosta Arktik'in yatağına Rus bayrağı dikmesiyle Kuzey Kutbu'nda başlayan paylaşım savaşı, bu kez Britanya'nın girişimiyle Güney Kutbu'na taşınıyor. Londra, Antarktika yatağında 1 milyon kilometrekarelik...

LONDRA - Rusya'nın ağustosta Arktik'in yatağına Rus bayrağı dikmesiyle Kuzey Kutbu'nda başlayan paylaşım savaşı, bu kez Britanya'nın girişimiyle Güney Kutbu'na taşınıyor. Londra, Antarktika yatağında 1 milyon kilometrekarelik alanda egemenlik hakkı iddiasıyla BM'ye gitmeye hazırlanıyor. Britanya Dışişleri, yeni petrol, doğalgaz ve mineral araştırmalarına geçit verecek şekilde Antarktika'daki toprakların genişletilmesi için toplanan bilgilerin BM'ye sunulacağını kaydetti.
Britanya'nın iddiaları bununla sınırlı değil. Londra, Atlas Okyanusu'ndaki Güney Georgia, Falkland Adaları, Ascension Adası ve İskoçya'nın batısındaki Hatton/Rockall havzasında da egemenlik iddiaları üzerine çalışıyor. Ayrıca Britanya geçen ay Fransa, İrlanda ve İspanya ile birlikte Bay of Biscay yatağının paylaşılması için BM'ye başvurdu. Britanya'nın Antarktika'da özellikle Şili ve Arjantin'le kapışması kaçınılmaz. BM Deniz Hukuku Sözleşmesi'nin 76. maddesi yeni hak taleplerinin 13 Mayıs 2009'a dek sunulmasını öngörüyor. Bu 50 ülkenin 7 milyon kilometrekarelik bir alanı paylaşma savaşı vereceği anlamına geliyor. Arktik'te Rusya, ABD, Norveç ve Grönland üzerinden Danimarka ile paylaşım kavgasına tutuşan Kanada ise hak iddia ettiği alanın haritasını çıkaracağını duyurdu. (Dış Haberler)