Britanya hükümeti Taliban'la temastaymış

Afganistan'daki Karzai hükümetinin AB misyonu başkanı İrlandalı Michael Semple ile BM misyonu yetkilisi Marvin Patterson'ı ülkenin ulusal güvenliğini tehdit etmekle suçlayarak sınır dışı etme kararının perde arkasından Londra'nın Taliban liderleriyle yürüttüğü gizli görüşmeler çıktı.

LONDRA - Afganistan'daki Karzai hükümetinin AB misyonu başkanı İrlandalı Michael Semple ile BM misyonu yetkilisi Marvin Patterson'ı ülkenin ulusal güvenliğini tehdit etmekle suçlayarak sınır dışı etme kararının perde arkasından Londra'nın Taliban liderleriyle yürüttüğü gizli görüşmeler çıktı. Daily Telgraph gazetesi, Başbakan Gordon Brown'un inkâr etmesine karşın Britanya gizli servisi MI6'in geçen yaz boyunca Taliban liderleriyle en az altı toplantı yaptığını yazdı.
Bir istihbarat kaynağı "MI6 yetkililerinin bir nevi silahlı militanlarla bir araya gelerek doğrudan Taliban'la barış arayışı içinde olduğu anlaşılıyor. Britanyalılar Taliban'a akıl hocalığı yapıyor olabilir" ifadelerini kullandı. Gazeteye göre, toplantılar Britanya askerlerinin güvenlik koridoru oluşturması sayesinde ülkenin güneyindeki Upper Geresk vadisindeki köylerde ve Laskah Gah'in varoşlarında bazı evlerde gerçekleşti. Toplantılara Afgan yetkililer ve düzinelerce etkili Taliban üyesi katıldı.
Britanya basını Britanya'nın Taliban'ı Afgan hükümetine ortak etmek için örgütle doğrudan temasa geçtiğini manşetlere çıkardığında, Brown, 12 Aralık'ta Avam Kamarası'na "Açıkça söylüyorum, bu insanlarla herhangi bir görüşme içine girmiş değiliz" demişti. Ancak başbakan, Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai'nin şiddeti reddeden eski direnişçilerle uzlaşma çabasına destek verdiklerini de eklemişti. Daily Telegraph'ın haberi üzerine Dışişleri, "İstihbarat meseleleri üzerine yorum yapmayız" açıklamasıyla yetindi.
AB ve BM: Yanlış anlaşılma var
AB ve BM ise, 1980'lerden beri Afganistan'ı mesken tutup bölgeyi, yaşayanların kültürünü ve dillerini çok iyi bilen Semple ve Patterson'la ilgili kararı tersine çevirmek için diplomatik çabaya girişti. 'Yanlış anlaşılma' var diyen yetkililer, hiç olmazsa iki uzmanın Afganistan ayrılığının kısa tutulmasını istiyor. Dün Pakistan'a giden Karzai'nin ekibinden bir yetkili bu çabalara prim vermedi. Bugün Afganistan'ı terk etmeleri gereken ikili, Britanya'nın aşiret liderleriyle anlaşıp çekildiği, Taliban'ın hemen ele geçirdiği Helmand eyaletinin Musa Kala bölgesinde Taliban'la görüşmek ve para vermekle suçlanıyor. Kâbil, ikiliyle bağlantılı 50 kişiyi gözaltına alıp soruşturmayı derinleştirdi. (Dış Haberler)