Britanya hükümetini de Çinli korsanlar mı vuruyor?

ABD'de Pentagon'un, bilgisayar sistemini çökerttiğini öne sürdüğü Çin Halk Kurtuluş Ordusu'nun Britanya hükümetinin bilgisayarlarını da hedef aldığı iddia edildi.

LONDRA - ABD'de Pentagon'un, bilgisayar sistemini çökerttiğini öne sürdüğü Çin Halk Kurtuluş Ordusu'nun Britanya hükümetinin bilgisayarlarını da hedef aldığı iddia edildi. Guardian'ın göre, bazılarının ordudan olduğu sanılan Çinli hackerlar, Dışişleri Bakanlığı dahil bir dizi bakanlığın bilgisayar sistemini alt üst etti. Savunma Bakanlığı kendi ağının saldırıya hedef olup olmadığını açıklamayı reddetti.
Britanyalı yetkililer, geçen yıl Avam Kamarası'nın ağının kısmen iptal olmasının da, başta tek bir kişinin işi sanıldığını ancak sonradan işin arkasında 'organize bir Çinli bilgisayar korsanı grubunun' bulunduğunun ortaya çıktığını aktardı.
ABD'nin 'Büyük Yağmur' adını verdiği Çin siber saldırıları geçenlerde Alman hükümetini de hedeflemişti. Alman Başbakanı Angela Merkel konuyu Çinli yetkililere şikâayet etmişti. Londra'nın böyle bir girişimde bulunup bulunmadığı bilinmiyor.
Pentagon ise ağının sadece Çin değil birkaç ülkenin saldırısına uğradığını açıkladı. Sözcü Patrick Ryder, Çin'in reddettiği iddialara dair konuşmayı reddedip "Bir dizi ülkeyle grup bu kabiliyetlerini geliştiriyor. Devlet ve devlet dışı destekli bir dizi örgütün, Pentagon ağına sızma amaçlı girişimlerini gördük" dedi. (Guardian, afp)