Britanya Kralı Müslüman kız alsa...

Britanya'yı yalanlar uydurarak ABD'nin peşisıra Irak savaşına sürükleyen Başbakan Tony Blair'i 'yargı önüne çıkaran' oyun yazarı Alistair Beaton, bu kez 'Britanya kralını Müslüman bir genç kızla evlendirdi.'

LONDRA - Britanya'yı yalanlar uydurarak ABD'nin peşisıra Irak savaşına sürükleyen Başbakan Tony Blair'i 'yargı önüne çıkaran' oyun yazarı Alistair Beaton, bu kez 'Britanya kralını Müslüman bir genç kızla evlendirdi.' Beaton, 'Tony Blair'in Yargılanması'nın ardından şubatta sahnelenmeye başlanacak 'Kalplerin Kralı' adlı yeni oyununda 'monarşi ve ırkçılığı' hedef seçti.
Temmuz 2005 bombalamalarının ardından etnik ve dini azınlıklara karşı hoşgörüsünü kaybeden Britanya toplumuna ayna tutmak istediğini söyleyen Beaton, "Şu an karşı karşıya olduğumuz önemli konulardan biri Britanyalılığın ne anlama geldiği, din ile etnik kökenin bunda ne kadar payı olduğu. Irak savaşı, kültürümüzü böldü. Bu oyun bunun bazı sonuçlarını işliyor" dedi. Beaton'ın esin kaynaklarından biri Kral Edward ile Amerikalı Lady Wallis Simpson'ın aşkı olmuş. İki kere evlenmiş yabancı bir kadınla birlikteliği tepki çeken Edward, Lady Simpson'la 1937'deki evliliği için sadece 325 gün oturduğu krallık tahtını bırakmıştı. Beaton, "Dini ve kültürel bölünmüşlük arasında köprü kuran bir aşk hikayesine siyasilerin nasıl cevap verdiğini işlemek istedim" sözleriyle anlattığı oyunu hakkında şu ipuçlarını verdi:
'Kral İslam'a geçmek istiyor'
"Kral hastalığı nedeniyle sadece üç ay tahtta kalabiliyor. Siyasi yöneticiler, solunum cihazını ne zaman kapatacaklarına karar vermek için Canterbury Başpiskoposu ile bir araya geliyor. Siyasiler, yakışıklı ve atılgan buldukları genç veliahtın tahta geçmesinden yana. Ancak daha sonra Müslüman bir kızla gizlice görüştüğünü, ona âşık olduğunu ve evlenip din değiştirmek istediğini öğreniyorlar." Ülkede en son Prenses Diana ile Mısırlı Dodi El Fayed'in aşkı benzer tepkiler çekmişti.