Britanya polisi kepinde kamerayla gezecek

Kamusal alanlarda kamera bolluğundan ötürü 'Büyük Birader ülkesi' diye anılan Britanya'da artık polisler sadece ellerinde değil, keplerinde de kamera taşıyacak.

LONDRA - Kamusal alanlarda kamera bolluğundan ötürü 'Büyük Birader ülkesi' diye anılan Britanya'da artık polisler sadece ellerinde değil, keplerinde de kamera taşıyacak. Londra ve Glasgow'u hedef alan son saldırı girişimleri sonrası terör alarmına geçen ülkede tüm polislerin başlığına kamera yerleştirilmesine karar verildi.
Güvenlik Bakanı Tony McNulty'nin "Yargıç ve jüri üyeleri artık yaşananları olay mahallindeki polisin gözünden görüp işitebilecek" diyerek sunduğu 6 milyon dolarlık proje uyarınca 42 polis gücü için 2 binden fazla kamera alınacak. Britanya polisinin 2005'ten beri kısmen kullandığı el kameraları ilkin Danimarka'da denenmiş. Ama Britanya, sokaklardaki 4 milyon kamera ile dünya şampiyonu olduğundan tartışmalar geçikmedi.
Halen her Britanyalı günde ortalama 300 kezden fazla kameraya alınıyor. Polis Şefleri Birliği de bir gün polislerin söylediklerinin geçerli olmasının tek yolunun video kayıtlarıyla desteklenmesinden geçeceği kaygısıyla yeni uygulamaya karşı temkinli. Ama Plymouth'daki pilot projede polisler kameraların mahkemeler için mükemmel kanıtlar sağladığını rapor etmiş.