Britanya-Rusya gerilimi sanata sıçradı

Eski KGB'ci Aleksander Litvinenko'nun geçen yıl Londra'da zehirlenerek öldürülmesinden beri diplomatik ilişkileri bıçak sırtında devam eden Rusya ile Britanya arasındaki gerilim sanat âlemine sirayet etti.

MOSKOVA - Eski KGB'ci Aleksander Litvinenko'nun geçen yıl Londra'da zehirlenerek öldürülmesinden beri diplomatik ilişkileri bıçak sırtında devam eden Rusya ile Britanya arasındaki gerilim sanat âlemine sirayet etti. Rus yetkililer, Britanya Kraliyet Sanat Akademisi'nde
ocak sonunda açılacak 'Rusya'dan: 1870-1925 yıllarındaki Fransız ve Rus şaheserleri' sergisi için aralarında Matisse, Van Gogh ve Kandinski'nin resimlerinin bulunduğu 120 eseri yollamaktan vazgeçti. Moskova'nın gerekçesi eserlere yönelik bazı hak sahipliklerinin iddia edilip el konulması ihtimali karşısında güvence alamaması.
Matisse'nin en mühim eserlerinden 'Dans'ın da yer alacağı serginin 26 Ocak'ta Kraliyet Sanat Akademisi'nde açılması planlanıyordu. Sergide önde gelen dört Rus müzesinden Gauguin, Renoir, Van Gogh ve Rus sanatçıların eserleri görülebilecekti. Ama Rusya Kültür ve Sinamatografi Federal Servisi dün iptal kararını açıklarken, eserlerin güvenli biçimde geri dönmeyebileceği kaygısını dile getirdi. Londra'ya gönderilen mektupta da gerekli güvence verilirse eserlerin yollanabileceği belirtildi. Londra, Moskova'nın iddiasının aksine tüm yasal garantilerin sağlandığını öne sürüyor. İki ülke arasındaki son gerilim Moskova'nın British Council'in faaliyetlerini askıya almasıyla yaşanmıştı.