Britanya sandığında İskoç bağımsızlığı var

Britanya'da Başbakan Tony Blair'in görevi yakında devretmesiyle iktidardaki İşçi Partisi'nin akıbetine dair işaretler sunacak dünkü yerel ve bölgesel seçimler, en çok İskoçya'ya bağımsızlık kapısını açıp açmayacağı açısından dikkatle izlendi.

STRICHEN - Britanya'da Başbakan Tony Blair'in görevi yakında devretmesiyle iktidardaki İşçi Partisi'nin akıbetine dair işaretler sunacak dünkü yerel ve bölgesel seçimler, en çok İskoçya'ya bağımsızlık kapısını açıp açmayacağı açısından dikkatle izlendi. Anketler 1934'te kurulmuş İskoç Ulusal Partisi'nin (SNP) İşçi Partisi'nin (LP) elinden Endinburgh'daki parlamentonun kontrolünü alacağını gösteriyor. Bu da, tarihi İngiltere'ye isyanlarla dolup taşan İskoçya'nın dört yıl içinde bağımsızlık referandumuna kalkışabileceği anlamına geliyor.
İskoça 'meteliğe kurşun atarsınız' uyarısı
Referandum için gözüne 2010'u kestiren SNP lideri Alex Salmond, dün İskoçya haritasıyla bayrağı desenindeki kravatıyla gittiği sandık başında "Yeni bir gelecek umudu için oy verdim" dedi. Son anketler, SNP'nin LP'ye basit çoğunluk turunda altı, nispi temsil turunda beş puan fark atacağını gösterdi. Bu karmaşık hesaplamayla 129 sandalyeden 45'i SNP'ye, 39'u LP'ye giderken, kalan Liberaller, Muhafazakârlar ve Yeşiller'e dağılıyor. Blair ise, SNP'yi Birleşik Krallığı bölmeye çalışmakla suçluyor, İskoçları bağımsızlığa giderlerse meteliğe kurşun atacakları yönünde uyarıyor. Liberal Demokratlar, masada bağımsızlık olursa SNP'yle koalisyona yanaşmıyor. Blair'den başbakanlığı devralmaya hazırlanan İskoç asıllı Maliye Bakanı Gordon Brown da, bağımsızlık yanlısı bir İskoç lideri desteklemeyeceğini belirtmişti.
Blair'in yetki devriyle 1997'de İskoçlar vergi toplayıp eğitim, sağlık ve çevre hizmetlerini yöneten parlamentoyu seçmişti. Dün Galler de 60 vekilini seçti. Ülke genelinde 312 yerel yönetimde 10 bin 500 sandalye için 39 milyon seçmenin sandığa çağrılmasından ötürü medyanın 'Süper Perşembe' dediği seçimden, Blair'in İşçi Partisi'nin yenilgiyle çıkması bekleniyor. (afp, Reuters)