Britanya Suudi prenslere kadın servis etmiş

Britanya'nın en büyük silah üreticisi BAE Systems'in, Suudi Arabistan'la El Yamama silah ihalesi için 60 milyon sterlinlik rüşvet fonu kurmasına dair skandal...

LONDRA - Britanya'nın en büyük silah üreticisi BAE Systems'in, Suudi Arabistan'la El Yamama silah ihalesi için 60 milyon sterlinlik rüşvet fonu kurmasına dair skandal, fonun 'Suudi prenslere ünlü aktrislerle arkadaşlık imkânı vermek' amacıyla kullandığı iddiasıyla alevlendi. Sunday Times'a göre, Suudi baskısıyla hükümet soruşturmasından yırtan BAE, ünlü aktrisler Anouska Bolton-Lee ve Karajan Malinder'e, ihalelerden sorumlu Suudi Prens Türki bin Nasır ile diğer yetkililerle arkadaşlık etmeleri karşılığı ödeme yapmış.
İki aktris, sık sık Prens Nasır'ın Carlton Tower otelindeki partilerine katılmış, Arapça dersleri almış. Times'a göre 2001-2002'de Londra'daki evinin yıllık 13 bin sterlinlik kirası ödenen BBC'nin Generation Game programı sunucusu Bolton-Lee, 'harcamaları' için 1275 sterlin aldı. Aynı dönemde Malinder'in de 448 sterlinlik mortgage borcu ödenmiş. Malinder, harcamaları için 1000 sterlin alırken, dil dersine 326 sterlin harcandı. Soruşturma durdurulmasaydı, oyuncular sorgulanacaktı. (Times)