Britanya tahrik ediyor

Britanya, Kıbrıs Cumhuriyeti'nin garantör gücüdür. AB Dönem Başkanlığı'nı yürütmektedir. Bu özellik dolayısıyla, dış politikasında daha dikkatli olmalıdır.

Britanya, Kıbrıs Cumhuriyeti'nin garantör gücüdür. AB Dönem Başkanlığı'nı yürütmektedir. Bu özellik dolayısıyla, dış politikasında daha dikkatli olmalıdır. Maalesef bunun aksine, kötü şeyler yapmaya devam ediyor. Kıbrıs Cumhuriyeti'ne, Avrupa düzeyinde sorunlar çıkarmak için, uygulamalarına devam ediyor. Britanya, Kıbrıs Cumhuri-yeti'nin, iyi ilişkilere sahip olduğu Ermenistan ve Gürcistan'a karşı düşmanca davrandığını söyleyerek, Lefkoşa'yı ortada bırakmaya çalışıyor. Çünkü Lefkoşa, AB'nin Azerbaycan ile ilgili faaliyet planını bloke etti. Kıbrıs hükümeti, Azerilerin işgal bölgesindeki Ercan Havaalanı'na doğrudan uçuşları nedeniyle, bu programa ret oyu vererek uyarıda bulundu.
Britanyalıların davranışı şaşırtmadı.
AB'deki eşit ortağının aleyhinde yaptığı uygulamalar, AB Dönem Başkanlığı süresince devam etmektedir. Maalesef, iki toplumun yeniden yakınlaşmasının başarıya ulaşması ve kalıcı ve işlevsel bir çözümün bulunması yönünde bir diyaloğun yeniden gündeme getirilmesi için, uygun bir atmosferin yaratılmasına katkı sağlamayan başka yöntemlerle Kıbrıs toprağı üzerinde görüş bildiriyorlar. Britanya, Başbakan Yardımcısı John Prescott'un ziyareti konusunda hazırladıkları taslak ile, Cumhurbaşkanı'nın değerini düşürmeyi istiyorlar. Britanya Yüksek Komiseri'nin belgesinde, Kıbrıs Cumhuriyeti'nin seçilmiş Cumhurbaşkanı ifadesinden kaçınılırken ve sadece adından bahsedilirken; Kıbrıslı Türk lider Mehmet Ali Talat 'Cumhurbaşkanı', Ferdi Sabit Soyer ise 'Başbakan' olarak nitelendirilmektedir. Bu davranış, kabul edilemezdir ve kimse buna tahammül edemez. Kıbrıs Cumhuriyeti, BM ve uluslararası toplum tarafından tanınmış tek devlettir. Cumhurbaşkanı Papadopulos, Kıbrıs Devleti'nin seçilmiş Cumhurbaşkanıdır ve bütün uluslararası alanlarda Kıbrıs Devleti'nin temsilcisidir. Talat, Kıbrıs Türk toplumunun lideridir ve bu, Türkiye'nin devam eden işgalinden meydana gelmiş bir başlığı ortaya çıkarmaktadır. Britanya, Kıbrıs Devleti'ne istenilen saygıyı göstermelidir.
Özellikle de bunu, AB Dönem Başkanlığı yaptığı bu dönemde gerçekleştirmelidir.
(Rum gazetesi Fileleftheros, 23 Ekim 2005)