Britanya: Taliban'ı böl ve barış yap

KÂBİL - 20 Ağustos’ta devlet başkanlığı seçimlerine hazırlanan Afganistan gündemde. ‘Böl ve yönet’ politikasıyla meşhur eski sömürgeci imparatorluk Britanya, Batı’nın Taliban’ı bölerek daha az aşırı grupları sisteme dahil etmesini önerdi. Bu arada Afganistan’da ilk kez Taliban ile bölgesel ateşkes anlaşmasına varıldı.
Britanya Dışişleri Bakanı David Miliband ülkesinin sadece bu ay 20 askerini kaybettiği Afganistan ile ilgili konuşmasında, stratejik ilerlemenin direnişin siyasetle zayıflatılmasına bağlı olduğunu, Batı’nın yeniden entegre etme ve uzlaşma gibi araçları kullanarak direnişle mücadele etmesi gerektiğini anlattı. “Afgan hükümetiyle birlikte çalışarak sertlik yanlılarını bölmeliyiz. Uzlaşmaya yanaşmayan ve şiddet kullananların acımasızca üzerine gidilmeli, uzlaşmacılar iç siyasi sürece dahil edilmeli” dedi.
Kuzeybatıdaki Badgis bölgesinin Bala Murgab kesimindeki anlaşma ise bir ilk niteliğinde. Karzai’nin sözcüsü “İleri gelenlerin arabuluculuğu sayesinde cumartesiden beri ateşkes sağlandı.” dedi.  (aa, ap, afp)