Britanya terör yüzünden alarmda

Britanya Londra'da sıvı patlayıcı yüklü iki araç bulunması ve Glasgow havaalanına bir ciple başarısız saldırının ardından en üst düzey alarma geçti. Polis Glasgow'da bir dizi eve baskın yaparken, beş kişi gözaltına alındı.

LONDRA - Britanya Londra'da sıvı patlayıcı yüklü iki araç bulunması ve Glasgow havaalanına bir ciple başarısız saldırının ardından en üst düzey alarma geçti. Polis Glasgow'da bir dizi eve baskın yaparken, beş kişi gözaltına alındı. Başbakanlığı Tony Blair'den devralmasının ertesinde güvenlik sınavından geçen Gordon Brown, saldırı girişimlerinden Kaide bağlantılı kişileri sorumlu tutup 'Britanya yaşam biçiminin Kaide'ye boyun eğmeyeceğini ve terörizm şerrini yeneceklerini' söyledi.
'Allah Allah' diye bağırdı
Önceki akşam Glasgow havaalanının ana terminal kapısına Cherokee marka ciple çarpan iki kişiden birinin araçtan atlayıp terminalden içeri girmeye çalışırken polis tarafından yerde sürüklendiği, diğerinin vücudunu kaplayan alevlerin söndürüldüğü görüntülenmişti. Görgü tanıkları, ikilinin çevreye petrol bombaları attığını, kendi üzerine ve araca benzin döküp ateşe veren zanlının polisle mücadele ederken 'Allah Allah' diye bağırdığını, tüm vücudunun tutuşmasına ve üzerine dört polisin çullanmasına karşın ancak çevredekilerin yardımıyla etkisiz kılındığını anlattı. Alevler ve büyük bir patlama duyan görgü tanıkları, araç terminalden içeri girebilseydi yüzlerce kişinin öleceğini söyledi.
Polis, hastaneye kaldırılan ve durumu ağır olan zanlının üzerinde 'şüpheli patlayıcı' bulduğunu açıkladı, ama sonra geri çekti. Yanı sıra Cheshire bölgesinde yol kesen polisler, bir araçtaki iki kişiyi gözaltına aldı. Saldırıyla bağlantı şüphesiyle Paisley'de bir araç kontrollü olarak havaya uçuruldu.
Brown başkanlığında toplanan acil durum komitesi 'Cobra', güvenlik alarmını 'ciddi'den en yüksek düzey olan 'kritik'e yükseltti. İçişleri Bakanı Jacqui Smith, "Bu yeni bir terör saldırısının her an olabileceği anlamına geliyor" dedi. Başbakanın yeni terör danışmanı olan eski Scotland Yard Polis Teşkilatı Müdürü John Stevens, "Ülke büyük İslami terör tırmanışıyla karşı karşıya. Kaide, sokaklarımıza Bağdat ve Bali taktiklerini getiriyor" yorumunda bulundu.
Polis, Londra ve Glasgow girişimlerinin aynı hücrenin işi olması üzerinde duruyor. Britanya'da tüm havaalanları olağanüstü hale geçirilirken, 'Cobra' toplantısında havaalanlarının güvenliği için ordudan yardım istenmesi ve trenlerle metro istasyonları, kent merkezleriyle kamuya açık diğer bölgelerde askeri önlemler alınması ihtimali değerlendirildi.
Diana konserinde alarm
Önceki akşam kapatılan Glasgow havaalanı dün aşamalı biçimde açılırken, 35 bin yolcu da sersefil oldu. Dün güvenlik kaygıları Prenses Diana'nın anısına Londra'nın Wembley Stadyumu'nda düzenlenen konsere yönelirken, 60 bin izleyici çok sıkı güvenlik kontrolünden geçirildi. (afp, bbc)